Farklı kategorilerdeki kadın-erkek voleybolcuların yaralanma ve önleyici aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of injuries and preventive activities of women and men volleyball players in different categories
  1. Tez No: 390067
  2. Yazar: YASİN JAVADIFARD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, farklı kategorilerdeki kadın- erkek voleybolcuların yaralanma ve önleyici aktivitelerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de farklı kategorilerdeki takımlardaki kadın ve erkek voleybolcuların, ısınma, maç ve antrenman sırasında, yaralanma sıklıklarını incelemek buna göre önleyici aktivitelerin gözetim altında yapılıp yapılmadığını ve ne kadar yaralanmaya engel olduğunu, araştırmaktır. Araştırma örneklemi, 2012-2013 sezonunda, Türkiye'de farklı kategorilerdeki takımlarda yarışan kadın ve erkek birinci lig ve ikinci lig voleybolculardan oluşmaktadır. Bu araştırmaya, 4 kadın ve 6 erkek voleybol takımı olmak üzere 10 takım dahil edilmiştir. Çalışma, 37 kadın 57 erkek olmak üzere ve toplam 94 voleybolcu üzerinde yürütülmüştür. Oyuncular, 58 birinci lig, 36 ikinci lig olarak liglere ayrılmaktadır. Verilerin elde edilebilmesi için S.Augustsson tarafından hazırlanmış olduğu anket Türkiye'de uygulanmak için Türkçeye çevrilmiştir. Önleyici program (sezon öncesi) yapan sporcuların yaralanmaları 50.0%(n=36) ve Önleyici program(sezon öncesi) yapmayan sporcuların yaralanmaları 81.8%(n=18) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a study on the investigation injuries and preventive activities of women and men volleyball players in different categories. The aim of this study was to investigate the prevalence of injury during warming-up, matches and training, how to prevent injuries and whether that athletes under the supervision of preventive activities in women and men volleyball team in different categories in Turkey. The research sample was in the 2012-2013 season including men and women competing teams in different categories of first and second volleyball league. Four women and six men teams including a total of 94 volleyball players (37 women and 57 men) participated in the study. 58 volleyball players were from first and 34 of them were from second league. A questionnaire prepared by the S.Augustssowere that was translated into Turkish was used to pool the data. Injury of the athletes who have done preventive programs (pre-season) was found 50.0% (n = 36) and injury of the athletes who have not done preventive programs (pre-season) was found 81.8% (n = 18).