Panik bozukluk tanısı alan hastaların, nörobilişsel işlevler ve dürtüsellik açısından sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırılması
Panic disorder: Neurocognitive functions and impulsivity
- Tez No: 390076
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Panik Bozukluğun nörobiyolojik alt yapısı ve diğer etyolojik faktörlerinde olduğu gibi klinik görünüm özellikleri açısından da daha fazla veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada Panik Bozukluk tanısı alan hastaların nörobilişsel özellikleri ve dürtüselliği açısından sağlıklı kontrollerden fark göstereceği hipotezini sınamayı planladık. Araştırmamıza DSM-IV-TR'ye göre tanı konmuş 31 Panik Bozukluk tanılı hasta ile yaş, cinsiyet ve eğitim durumu açısından benzer özelliklere sahip 31 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Eşlik eden diğer bir birinci eksen tanısı olan hastalar ve son 1 ay içinde psikotrop ilaç kullanan hastalar çalışmadan dışlanmıştır. Katılımcılar SCID-I ile değerlendirilip Panik Bozukluk Şiddeti Ölçeği ve Barrat Dürtüsellik Ölçeği uygulanmıştır. Her iki gruba İz Sürme Testi, Kontrollü Kelime Çağırışım Testi: K, A, S ve Kategori Akıcılık Testi, Stroop Testi, Balon Analog Risk Testi, Stop Signal Ödevi, Sayı Menzili Testi, Sayı Sembolleri Testi, İşitsel Sessiz Üç Harf Testi, Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testi, Görsel Kopyalama Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi uygulanmıştır. Bu çalışmada PB olan hastaların nörobilişsel işlevler açısından sağlıklı kontrollere göre anlamlı fark göstermediği tespit edilmiştir. Panik bozukluk şiddet ölçeğine göre ise panik atak sıklığı ve şiddeti arttıkça, beklenti anksiyetesi ve panik atakla ilgili korku ve kaçınma davranışlarının varlığında nörobilişsel testlerin olumsuz etkilendiğini saptadık. Grupların nörobilişsel işlevler açısından benzer bulunması hastaların başka bir ektanısı olmayışı ve ilaç kullanmıyor olması ile ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz. Çalışmamızın zayıflığı olarak örneklem boyutunun küçük olmasını görüyoruz.
Özet (Çeviri)
From now on more data is needed not only of etiological factors and neurobiological basis but also about the clinical presentation of the Panic Disorder. In this study, we aimed to investigate the hypothesis that Panic Disorder patients and healthy controls significantly differ from each other concerning neurocognitive functions and impulsivity. 31 Panic Disorder patients who were diagnosed according to DSM-IV-TR and 31 healthy controls matched on age, sex, educational level are included in the study. Panic Disorder patients with a current axis-1 diagnose other than Panic Disorder and drug use are excluded. All participants have been evaluated by means of SCID-I, Panic Disorder Severity Scale and Barratt Impulsivity Scale. Trail Making Test, Controlled Oral Word Association Test, Categorical Verbal Fluency Test, Stroop Task, Balloon Analogue Risk Task, Stop Signal Task, Digit Span Test, Digit Symbol Test, Auditory Consonant Trigrams Test, Rey Auditory Verbal Learning Test, Visual Reproduction Test on the Wechsler Memory Scale-Revised, and Wisconsin Card Sorting Test have been used for neurocognitive evaluation. According to the findings of our study, there was no statistically significant difference among the two groups in terms of neurocognitive functions.Also according to Panic Disorder Severity Scale, when panic attack frequency and severity, anticipation anxiety fear and avoidance related to panic attack scores increase effects the neurocognitive tests performance negatively. The reasons that groups were found similar in neurocognitive functions may be related to factors such as the absence of comorbidities and not using medicines during the evaluation.The most important limitation of the study is the small size of our sample .