Laparoskopik kolesistektomi ve kolektomilerde peroperatif hasta ısıtılmasının postoperatif ağrı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation the effects of intraoperative patient warming on postoperative pain in laparoscopic cholecystectomy and colectomy surgery
  1. Tez No: 390088
  2. Yazar: FATMA ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNİZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda laparoskopik kolesistektomi ve kolektomi ameliyatlarında peroperatif hastaları ısıtma yönteminin ve insuflasyon süresinin postoperatif dönemde ağrıya, analjezik gereksinimine, kullanılan analjezik miktarına ve hemodinamiye etkilerini gözlemeyi amaçladık. Çalışmamıza dahil edilen ASA I-III, 18-80 yaş arası 80 olgu kolesistektomi ve kolektomi uygulananlar olmak üzere öncelikle iki gruba (n:40), sonra kura ile her grup kendi arasında ısıtılacak ve oda sıcaklığında izlenecek hastalar olmak üzere ikiye (n:20) ayrılmıştır. İntraoperatif; ısıtılan gruptaki hastalar sıcak hava üflemeli cihazlar ile aktif olarak ısıttıldı. Sıcaklık probu ile kor ve cilt sıcaklıklarının monitörizasyonunu uygulandı. Postopeartif hastaların 30. dk, 1., 6., 12., 24. saatlerde VAS skoru ile ağrı algısı ve kullanılan analjezi miktarı ile ağrının hemodinamik parametrelere etkisi ve yan etki olarak bulantı/kusma değerlendirildi. Bulgular doğrultusunda ısıttığımız grupların perioperatif kor ve cilt sıcaklık ölçümleri anlamlı yüksek bulundu. Isıtılan gruplarda postoperatif erken dönemde ağrı algısı anlamlı düşük bulundu. Grup içi karşılaştırmalarda, VAS skorlarında ve kullanılan analjezik miktarlarında ilk 6 saate göre 12. ve 24. saatlerde anlamlı azalma olduğu görüldü. Literatürlere göre hasta ısıtılması ile postoperatif ağrı ve analjezik gereksinimi ilişkisinin ayrıntıları halen net olarak açıklanamamıştır. Fakat çalışmamıza göre hasta ısıtılamasının VAS üzerine etkisinin olumlu yönde olduğunu söyleyebiliriz. Uzamış insuflasyon süresinin ise etkisini açıklayabilmek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to observe the effect of intraoperative patient warming and CO2 insuflation time on postoperative pain, need of analgesic drugs, amount of analgesic drugs used and hemodynamic parameters in laparoscopic cholecystectomy and colectomy surgery. ASA class I-III, 18-80 years old 80 patients included in the study were firstly divided into 2 groups (n=40) who had cholecystectomy surgery and colectomy surgery; then each group was also divided into 2 groups (n=20) which were warmed and which were in the room temperature. Intraoperatively the patients in the warmed groups were heated actively by using a forced air warming system. Core and skin temperatures were monitorized with probes. VAS score, the amount of analgesic drugs, the effect of pain on hemodynamic parameters, nausea and vomitting were assessed at 30 min, 1st, 6th,12th and 24th hour at postoperative period. In the warmed groups intraoperative core and skin temperature measurements were significantly and statistically higher. In the warmed groups pain scores were significantly lower in the early postoperative period. Subgroup analyses showed that VAS scores and the amount of used analgesic drugs was significantly lower at 12th and 24th hour when compared with 6th hour. In the literature, the relation between warming the patient and postoperative pain, need of analgesic drugs was not clear. But; according to our study we can claim warming the patient has positive effect on VAS scores. Also we need more comprehensive studies to explain the effect of longer CO2 insuflation time on VAS scores.