Çocuklarda inhalasyon ajanlarının havayolu basınçlarına etkisi
The effects of air pressure in children of inhalation agents
- Tez No: 390087
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİŞ ALTINDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamıza, 2-6 yaşları arasında genel anestezi altında alt üriner sistem cerrahisi (ingiunal herni, inmemiş testis, orşiopeksi, sünnet vb.) geçiren, ASA I sınıfı, 70 hasta dahil edildi. ASA sınflaması I'den büyük olanlar, anne ve/veya babası sigara içiciliği olanlar, yakın zamanda üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş olan çocuklar ve ameliyat sırasında supin pozisyon dışında ameliyat edilenler çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen 70 hasta randomize olarak iki eşit gruba ayrıldı. Tüm hastalara genel anestezi indüksiyonu intravenöz olarak yapıldı. Oratrakeal entübasyondan sonra anestezi idamesi sevofluran ile devam edilenler Grup S ve desfluran ile idamesi sürdürülenler Grup D olarak belirlendi. Tüm hastaların PİP, Pplato, Raw ve dinamik kompliyans değerleri monitörize edildi (Datex-ohmeda S/5 Avance GE Healthcare, Madison, USA). Bu parametreler entübasyondan sonra 1.dk (To), 10.dk (T1) ,30.dk (T2), 60.dk (T3) değeri olacak şekilde kaydedildi. Literatürden farklı olarak bizim çalışmamızda yapılan istatistiksel analizlerle inhalasyon anesteziklerinin havayolu basınçlarını düşürücü etkileri ve kompliyansa olan olumlu etkileri gösterilemedi. Havayolu rezistansı üzerine sevofluran ve desfluranın istatistiksel olarak anlamlı bir etki yapmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The study includes 70 ASA I pediatric patients at the age between 2-6 years who undergo lower urinary tract system surgery ( inguinal hernia, undescended testis, orchiopeksy, circumcision, etc. ) under general anaesthesia. Patients with higher stage than ASA I, whose parents were smoking, who had upper respiratory tract infection, who undergo an operation on any position other than supine position were excluded. Patients are randomly assigned into two groups. After intravenous induction, patients who anaesthesied with sevoflorane are determined as Group S, anaesthesied with desflurane are Group D. PIP, Pplato, Raw and dynamic compliance values are recorded for all patients(Datex-ohmeda S/5 Avance GE Healthcare, Madison, USA) at 1. min (To), 10. min (T1), 60. min (T3) after intubation. In oppositon to literatüre, effect of inhalational anaesthetics on lowering airway pressures was not shown in our study. There was no statistically significant difference effect on airway resistance between sevoflorane and desflurane groups.