Renal transplant hastalarında BK virüs enfeksiyonu
BK virus infection in renal transplant patients
  1. Tez No: 390098
  2. Yazar: SELMA ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Çalışmamızda, renal transplant alıcılarında BK virüs virüri ve viremi sıklığını, ilişkili faktörleri ve klinik sonuçlarını araştırdık. Hastalar ve Yöntem: Haziran 2006 ve sonrasında böbrek nakli olmuş, halen Transplantasyon Ünitemizde takip edilmekte olan 100 hasta çalışmaya alındı. Hastaların ve vericilerinin demografik ve laboratuvar verileri dosyalarından kaydedildi. Laboratuvar parametreleri BK virüs nefropati tespit edilenlerde ayrıca incelendi. Akut rejeksiyon, gecikmiş greft fonksiyonu ve biyopsi açısından dosyalar araştırıldı. Bulgular: Renal transplant alıcıları genellikle orta yaşlı ve genç (ortanca 35; yaş aralığı 20-65) kişilerdi. Erkekler daha fazlaydı. Nakiller, yüksek oranda (%81) canlı vericilerden yapılmıştı. Virüri sıklığını %12, viremi sıklığını %6, decoy hücre pozitifliğini %13 bulduk. Decoy hücresinin, virüri için negatif prediktif değerinini %93, pozitif prediktif değerinini %69; viremi için negatif prediktif değerini %99.2, pozitif prediktif değerini ise %45.5 bulduk. Virürisi ya da viremisi olanlarda kadavra nakli (p:0.048, p:0.011), akut rejeksiyon (p:0.000, p:0.000), pulse steroid kullanımı (p:0.000, p:0.013) daha fazlaydı. Ayrıca nakil süresi kısa olanlarda (p:0.01) ya da ATG alanlarda (p:0.004) viremiyi daha fazla saptadık. Sonuç: Böbrek transplant hastalarımız için ciddi bir sorun olan BK virüs enfeksiyonunun sıklığı ile ilgili önemli veriler elde ettik. Verilerimiz dünya literatürleri ile uyumluydu. Çalışmanın sonuçlarının, BK virüs nefropati tanı ve takibinde önemli olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study we analyze the frequency of BK virus viruria and viremia, and factors and clinical outcomes related to viruria and viremia Patients and Methods: 100 renal transplant patients, operated after June 2006 and still followed at our Transplantation Unit were included the study. Demographical characteristics and laboratory findings of patients and donors were recorded. Laboratory parameters were additionally investigated in BK virus nephropathy patients. Patient records were examined for acute rejection, delayed graft function, and biopsy. Results: Renal transplant recipients patients were young or middle aged (median 35; between 20 and 65). Most of them were men and most of them had living donors (81%). Viruria rate was 12%, viremia rate was 6% and positivity of decoy cells were 13%. Decoy cells negative and positive predictive values for viruria was respectively 93% and 69%, the negative and positive predictive values for viremia was respectively 99.2% and 45.5% . Viruria and viremia were higher in cadaveric transplants (respectively p:0,048 and p:0,011), acute rejections (respectively p:0,000 and p:0,000), and patients who used pulse steroids (respectively p:0,000 and p:0,013). Additionally viremi were seen higher in patients with short duration of transplantation (p:0,01) or who were using anti thymocyte globulin (p:0,004). Conclusion: We obtained important results about the frequency of BK virus infection, which is a serious problem for renal transplant patients.We obtained compatible results with the literature.We think that the results of this study will be important in the diagnosis and following of the BK virus nephropathy.