Böbrek nakili hastalarında Hepatit C enfeksiyonunun uzun dönem greft fonksiyonları üzerine etkisi
Effect of hepatitis C infection on long-term graft functions in kidney transplant patients
- Tez No: 903678
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL TANER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda böbrek nakli alıcılarında HCV pozitifliğinin uzun dönem greft fonksiyonları ve diğer klinik parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nde 1989 ile 2023 yılları arasında böbrek nakli yapılan 531 kişi (HCV+: 135 hasta) dahil edildi. Demografik, klinik, biyokimyasal, serolojik ve terapötik verileri değerlendirimiştir. HCV pozitif ve negatif hastalar arasında karaciğer yetmezliği, kronik karaciğer hastalığı, siroz gelişimi, greft ve hasta sağkalım oranları, greft kaybı sebepleri, kronik allogreft disfonksiyon oranları, rejeksiyon oranları, transplant sonrası tümör gelişme oranları, transplant sonrası DM gelişme oranları, albümin düzeyleri, greft fonksiyonları ve proteinüri düzeyleri, CMV, BKV ve COVİD viremisi karşılaştırmaları yapılmıştır. Veriler retrospektif olarak toplanmış ve analizler SPSS 23.0 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Our study aimed to evaluate the effect of HCV positivity on long-term graft functions and other clinical parameters in kidney transplant recipients. Materials and methods: The study included 531 individuals (HCV+: 135 patients) who underwent kidney transplantation at Akdeniz University Faculty of Medicine Organ Transplantation Center between 1989 and 2023. Demographic, clinical, biochemical, serological, and therapeutic data were evaluated. Liver failure, chronic liver disease, cirrhosis development, graft, and patient survival rates, causes of graft loss, chronic allograft dysfunction rates, rejection rates, post-transplant tumor development rates, post-transplant DM development rates, albumin levels, graft functions and proteinuria levels, CMV, BKV, and COVID viremia were compared between HCV positive and negative patients. Data were collected retrospectively and analyses were performed using the SPSS 23.0 program.