Edirne çevresi senecio L. türlerinin morfolojik, anatomik ve karyolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 39011
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖKSEL OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
III ÖZET Bu çalışına, Asteraceae (Compositae) familyasına ait olan sene cio L. cinsinin, Edirne İli ve çevresinde bulunan türlerini; morfolojik, anatomik ve karyolojik yönden incelemek ve yayılış alanlarını saptamak üzere yapılmıştır. Araştırma, 1989-1990 yıllarının ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında arazi çalışması ağırlıklı olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Araştırma bölgesinde, Senecio cinsine ait iki tür toplanmıştır. Senecio vernalis Waldst et Kit. Senecio vulgaris L. Çalışmada, familyanın ve cinsin genel özellikleri, ayırıra anahtarı ve türlerin özellikleri verilmiştir. Taze ve herbaryum materyalleri üzerindeki çalışmalarda, türler arasındaki morfolojik, anatomik farklılıklar belirtilmiştir. Karyolojik çalışmalarda ise, kök uçların dan hazırlanan ezme preparatlarda kromozom sayıları Senecio vernalis VJaldst et Kit. *de 2n~20'f Senecio vulgaris L. 'de ise 2nz40 olarak bulunmuştur. Bu cinsin türlerinden olan, Senecio vernalis Waldst et Kit. Edirne İli için yeni kayıt olarak çalışmada saptanmıştır ve türlerin yayılış alanları harita üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study was realized to search and to find out morpholog ical, anatomical and karyological characteristics of the species belong ing to the genus Senecio L. (Asteraceae, Compositae) which are distribu ted in Edirne province and its surroundings. The research was realized in spring, summer and autumn in 1989-1990 years. In general study was realized in the field. Two species which belong to the genus senecio L. were collected in research area. They are as follws : Senecio vernalis Waldst et Kit. Senecio vulgaris L, In the research, the general characteristics of the genus and its family, distinguishing key and proporties of the species were given. In the studies, which are on the fresh and herbarium materials, the morp hological and anatomical differences between two species are pointed out. In the karyological studies, the chromosome numbers of the species were prepared from the root tips by means of squashing. They are as follows : Senecio vernalis Waldst et Kit. 2nz 20 Senecio vulgaris L. 2n= 40 Senecio vernalis Waldst et Kit. is new recorded in Edirne pro vince. The distribution areas of the species are marked on the map.