1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı' nda Edirne ve çevresi
Edirne and around in Ottoman-Russian War 1828-1829
  1. Tez No: 206834
  2. Yazar: TURAN KARANFİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
16.y.y.'ın başlarından itibaren güçlenmeye başlayan Rusya, I. Petro ile sıcak denizlereçıkabilme siyasetini takip etmeye başlamış ve bu doğrultuda gözünü Osmanlı topraklarınadikmiştir.1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile, Osmanlı İmparatorluğu bünyesindeki HıristiyanOrtodoksların hamisi sıfatını elde eden Ruslar, Osmanlı Devletinin iç işlerine müdahaleetmeye başlamışlardır.1821 yılında Mora'da başlayan isyanda da başrolü oynayan Rusya, İngiltere ve Fransagibi Avrupa'nın büyük devletlerini de kendi yanına çekmeyi başarmış ve OsmanlıDevleti'nin askeri açıdan içinde bulunduğu durumdan istifade edip, nihai amaçlarınaulaşabilmek amacıyla, 1828 yılında Osmanlı devletine savaş ilan etmiştir.Savaşın ilk yılında, batı cephesinde, Varna kalesini ele geçirmeyi başaran Ruslar,savaşın ikinci yılında da, Şumnu kalesi hariç, Balkanlardaki önemli kilit noktaları birer birerele geçirirlerken, Külefçe muharebesi ile de Sadrazam Reşid Mehmed Paşa komutasındakiOsmanlı ordusunu etkisiz hale getirmişlerdir. Önlerinde karşı koyabilecek önemli bir kuvvetkalmayınca da Balkan Dağlarını aşıp, Edirne ve çevresini işgal ederek, bölgenin sosyal veekonomik bünyesinde büyük bir tahribata sebep olmuşlardır. 14 Eylül 1829 Edirne Antlaşmasıile savaş hali sona ererken, antlaşma gereğince de Edirne ve çevresindeki Rus birlikleriçekilerek, işgal sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Becoming stronger and stronger since the beginning of 16th century, Russiastarted to follow their main aim which is to reach hot seas and longed to possessOttoman land with 1st Peter.Becoming the protector of Slavs in Ottoman Empire by means of KüçükKaynarca Agrement (1774), Russia started to interfere Ottoman?s domestic relations.Russia played the main role in civil insurrection in Mora in 1821: and got thesupport of England and France and benefited from Ottoman?s problems and declared awar to Ottoman Empire in 1828.Within the first years of war, Russia managed to conguer Varna Castle and inthe second year of war congurred all the important places in Balkans except ShumnuCastle, and finally made the Ottoman army (leaded by Sadrazam Reshid Pasha)ineffective via Kulephce War. Without any resistance, they occupied Edirne and around;and made a lot of destruction in the city. The war ended by Edirne agreement in 1829,September 14 and as a result the occupation ended then.