Prostat kanseri tanısında Tc99m-MIBI-SPECT'in yeri
- Tez No: 390121
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYR TALAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Prostat kanseri tanısı koymak için kullanılan altın standart yöntem transrektal ultrasonografi eşliğinde yapılan prostat biyopsisidir. Prostat biyopsisinin prostat kanserini saptama oranı yaklaşık %25-30 civarındadır. Prostat biyopsi endikasyonu konulan hastalara biyopsi öncesinde yaptığımız non invaziv bir yöntem olan Teknesyum-99m metoksi izobutil izonitril single photon emission computed tomography (Tc99m-MIBI-SPECT)'in prostat kanserini saptamakta kullanılabilecek bir yöntem olup olmadığını araştırmaya çalıştık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamıza ocak 2013 ile mayıs 2014 tarihleri arasında parmakla rektal muayene (PRM) veya prostat spesifik antijen (PSA) değeri ile prostat biyopsisi endikasyonu konan 56 hasta alındı. Hastalarımıza biyopsi öncesi Tc99m-MIBI-SPECT yapıldı, radyofarmasötik ajanın prostat tarafından tutulum şiddeti ve lokalizasyonu saptandı ve bir nükleer tıp uzmanı tarafından değerlendirildi. Hastalara transrektal ultrasonografi eşliğinde 6-28 kor prostat biyopsisi alındı. Hastaların PRM ve prostat biyopsi sonuçları Tc99m-MIBI-SPECT sonuçları ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Prostat biyopsisi planlanan 56 hastaya biyopsi öncesi Tc99m-MIBI-SPECT yapıldı ve sonrasında prostat biyopsisi yapıldı. Ortalama hasta yaşı ve PSA değerleri sırasıyla 62,8 ve 11,3 ng/ml olarak hesaplandı. Prostat biyopsisi yapılan 56 hastanın 27'sinde prostat kanseri saptandı.Aynı zamanda 56 hastanın 36'sında Tc99m-MIBI-SPECT görüntüleri şüpheli bulunmuşken bu hastaların 20'sinde TRUS-Bx. sonucu pozitifti. TRUS-Bx. altın standart kabul edilerek değerlendirilen bu çalışma grubu verilerine göre, Tc99m-MIBI-SPECT yönteminin duyarlılığı %74, özgüllüğü %45 olarak bulunmuştur. Pozitif prediktif değeri %55, negatif prediktif değeri %45 olarak değerlendirildi. Tc99m-MIBI-SPECT yönteminin toplam doğru hasta ve doğru sağlam tanı koyma oranı %58 olarak değerlendirilmiştir. SONUÇ: Bu çalışmamızda Tc99m-MIBI-SPECT'in duyarlılık ve özgüllüğü düşük olduğu için prostat kanseri tanısında prostat biyopsisine alternatif olabileceği söylenemez.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Used for the diagnosis of prostate cancer, the gold standard method is transrectal ultrasonography-guided prostate biopsy. Prostate biopsy prostate cancer detection rate is approximately 25-30%. Prostate biopsy as an indication to patients before biopsy in our non-invasive method Technetium-99m methoxy isobutyl isonitrile single photon emission computed tomography (technetium-99m-MIBI-SPECT) in prostate cancer detected can be used to a method that was evaluated. MATERIAL and METHODS: Between January 2013 and May 2014, according to the DRE(Digital Rektal Examination) and PSA to do a prostate biopsy results were included in the study, 56 patients. Technetium-99m-MIBI-SPECT our patients before biopsy was performed, radiopharmaceutical uptake by the intensity and localization of the prostate was detected and evaluated by nuclear medicine specialists. Our patients transrectal ultrasound-guided prostate biopsy cores was 6-28. DRE and prostate biopsy results were compared to Tc99m-MIBI-SPECT results. RESULTS: Technetium-99m-MIBI-SPECT before biopsy performed on 56 patients and prostate biopsy was performed. The mean patient age and PSA respectively 62,8 and 11,3 ng / ml, respectively. Prostate cancer was detected in 27 of 56 patients. In 36 of 56 patients with technetium-99m-MIBI-SPECT images were suspicious, but prostate cancer was detected in 20 of them. Technetium-99m-MIBI-SPECT with these results, the sensitivity of 74%, specificity 45%, respectively. Positive predictive value 55%, negative predictive value of 45% was considered. Diagnostic value of technetium-99m-MIBI-SPECT methods were evaluated as 58%. CONCLUSION: Technetium-99m-MIBI-SPECT in this study was low sensitivity and specificity for the diagnosis of prostate cancer so technetium-99m-MIBI-SPECT can not be an alternative for this aim.