Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde 'epitelyal büyüme faktör reseptörü' (EGFR) gen varyasyonlarının, mutasyonlarının ve serum EGFR düzeylerinin sağkalım ile ilişkisi
The relationship between the survival and gene variations, mutations of epithelial growth factor receptor (EGFR) and serum EGFR levels in non small cell lung cancer
  1. Tez No: 390122
  2. Yazar: ELVİN HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF TURNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Akciğer kanseri kansere bağlı ölümlerin önemli bir nedenidir. EGFR gen mutasyonları, hücre proliferasyonuna, apoptoz inhibisyonuna ve metastaza neden olabi-lecek aktivasyonlara yol açabilirler. Bu çalışmanın amacı EGFR geninin 19,20,21, ekzonlarındaki mutasyonlar, serum EGFR seviyeleri ve küçük hücreli dışı akciğer kan-seri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Hastalar ve Yöntemler: Şubat 2011 ile Temmuz 2013 arasında opere edilen 35 olgu çalışmaya alındı.. Yapılan reseksiyonlara bakıldığında 30 hastaya (%85.7) lobektomi, 4 hastaya (%114.4) pnömonektomi ve 1 hastaya(%2.9) bilpbektomi uygu-landı. En sık görülen postoperatif tümör histopatolojisi %55.6 ile adenokarsinom idi. EGFR genindeki 19,20,21. Ekzondaki mutasyonlar analiz edildi. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastaları ve kontrollerde aynı zamanda EGFR serum seviyeleri ELISA testi kullanılarak belirlendi. Bulgular: Çalışmamızda 19,20,21. Ekzondaki aminoasit değişimine neden ola-bilecek önemli mutasyonlar taranmıştır. Her 3 ekzona ait 10 farklı mutasyonik bölgede toplam 17 mutasyon saptandı. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastaları ve sağlıklı kontrollerin serum EGFR ortalama düzeyleri sırasıyla 341,49±125,41 pg/ml ve 574,9±125,96 pg/ml olduğu saptanmış, aradaki bu fark istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is an important cause of cancer mortality. Mutations of the EGFR gene may cause constitutive activation leading to cell proliferation and the inhibition of apoptosis and metastases. The aim of our study is to determine a possible relationship between EGFR gene mutations in exon 19,20,21, serum EGFR levels and non small cell lung cancer. Methods: Our study includes 35 patients with non small cell lung cancer who underwent surgical resection between February 2011 and July 2013. Lobectomy, pneumonectomy and bilobectomy were performed to 30(%85.7), 4(%11.4) and 1 (%2.9) patients respectively. The most common tumour histopathology was adenocarcinoma(%55.6). EGFR gene mutations were analyzed for exon 19,20 and 21 by direct sequencing. Serum EGFR levels were determined by ELISA in non small cell lung cancer patients and control grups. Results: In our research exon 19,20 and 21 aminoacid substitutions that could cause significant mutations were detected.At exon 19,20 and 21, totally 17 mutations were detected in 10 different regions.