Canlı ve kadaverik böbrek nakli olgularındaki greft vasküler varyasyonlarında yapılan rekonstrüksiyon tekniklerinin kısa ve uzun dönem etkileri
Long term and short term results of reconstruction techniques performed for graft vascular variations at renal transplant cases with living and cadaveric donors
  1. Tez No: 390131
  2. Yazar: BERRİN PAPİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VEDAT DURGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Kadavra veya canlı donörlerden böbrek nakli ameliyatları böbrek yetmezliği olan hastaların altın standart tedavisi olmuştur. Greft böbrek damarları ile iliak damarlara anastomoz gerçekleştirilmektedir. Amaç: Değişik arter anastomozu tekniklerinin hasta ve greft sağkalımı üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem:01.01.2000 ile 31.12.2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Transplantasyon Ünitesi'nde gerçekleştirilen 332 böbrek nakli olgusu retrospektif incelenmiştir. Bu hastalardan eksternal ve internal iliak artere anastomoz gerçekleştirilen 2 grup mevcuttur. Ayrıca damar varyasyonu olan çift arterli hastalarda çift arter yan-yana anastomoz ile tek arter haline getirilip iliak arterlere anastomoz gerçekleştirilmiştir. Hastalardaki postoperatif renal arter akım hızı ve rezidiv indeksin yeraldığı Doppler sonografi sonucu ile üre-kreatinin düşüş hızı ve komplikasyonlar ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bulgular: Retrospektif incelenen 332 erişkin böbrek nakli olgusundan verileri tam olan 268 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. 268 olgunun 40'ı kadaverik, 228'i canlı donörlerden gerçekleştirilmişti. Canlıların 45'i eksternal iliak artere uç-yan, 152'si internal iliak artere uç-uca, 3'ü çift arterli eksternal iliak artere uç-yan, 10'u çift arterli internal iliak artere uç-uca, 15'i internal iliak atere uç-yan, 3'ü ana iliak artere uç-yan anastomoza sahiptir. Kadaveriklerin 17'si eksternal iliak artere uç-yan, 7'si internal iliak artere uç-uca, 4'ü çift arterli eksternal iliak artere uç-yan, 3'ü çift arterli internal iliak artere uç-uca, 4'ü internal iliak artere uç-yan, 5'i ana iliak artere uç-yan anastomoza sahiptir. Sonuç: Böbrek transplantasyonu anastomozlarında internal iliak arter ve eksternal iliak arterler güvenle kullanılabilmektedir. İki teknik arasında komplikasyon oranlarında, sağkalımda ve üre-kreatinin düşüş hızlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Çift arterli böbrekler de güvenle nakil operasyonlarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Kidneys harvested from cadaveric and living donors become gold standart for patients with renal insufficiency. Anastomoses are made between iliac and graft renal vessels. Objective: To analyze effect of anastomosis techniques on patient and greft survival. Materials and Methods: 332 transplantation cases made between 01.01.2000-31.12.2012 in İ.U. Cerrahpaşa Medical Faculty General Surgery Department Transplantation Unit analized retrospectively. Anastomosis were made to external&internal iliac artery. At vessel variated patients with double arteries, two arteries turned to one by side-side anastomosis. Postoperative Duplex US results including renal artery velocity and residive index, urea-creatinin decreaserate and complications evaluated. Results: Among 332 adult transplantation cases analyzed, 268 cases which had complete profiles and follow-up were included in study.From268 cases; 40 of them were cadaveric transplants and the rest(n=228) were living donors. Among transplants with living donors; 45 had end-side external iliac, 152 end-end internal iliac, 3 end-side external iliac with double arteries, 10 end-end internal iliac with double arteries, 15 end-side internal iliac and 3 end-side common iliac anastomoses. Among transplants with cadaveric donors; 17 had end-side external iliac, 7 end-end internal iliac, 4 end-side external iliac with double arteries, 3 end-end internal iliac with double arteries, 4 end-side internal iliac and 5 end-side common iliac anastomoses. Conclusion: Both internal iliac artery and external iliac artery anastomoses can be used safely in transplantations. No statistically significant difference was found in between of techniques by means of complication rates, survival and urea-creatinin rates. Grafts with double arteries also can be used in renal transplantations.