Bıldırcın rasyonlarında kanola ve ayçiçeği küspelerinin birlikte kullanılma olanakları
The possibilities of combined use of canola and sunflower meals in quail diets
  1. Tez No: 390175
  2. Yazar: İSA KARAYAĞIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma bıldırcın rasyonlarında kanola küspesi (KK) ile ayçiçeği küspesinin (AK) birlikte (KA) kullanılma olanaklarını belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, Afyon Kocatepe Üniversitesi Hayvancılık Araştırma Merkezi'nde iki ayrı deneme şeklinde yürütüldü. Araştırmanın etçi bıldırcın denemesi, rasyonlara kanola ve ayçiçeği küspelerinin birlikte ilavesinin performans ve bazı karkas kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Denemede toplam 300 adet üç günlük Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) erkek ve dişi karışık olacak şekilde her biri 60 bıldırcından oluşan 1 kontrol ve 4 deneme grubuna ayrıldı. Her bir grup da 12 bıldırcından oluşan 5 alt gruba ayrıldı. Kontrol grubu kanola ve ayçiçeği küspesi ilavesi yapılmayan mısır-soya fasülyesi küspesi temeline dayanan rasyonla beslendi. Deneme gruplarının rasyonlarında kanola ve ayçiçeği küspeleri birlikte eşit miktarda % 10 (KA10), 20 (KA20), 30 (KA30) ve 40 (KA40) düzeylerinde kullanıldı. Deneme 5 haftada tamamlandı. Denemede KA ilaveli tüm deneme grupları arasında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, karkas ağırlıkları ve randımanları ile karaciğer, kalp, dalak, taşlık, bezli mide ve abdominal yağ ağırlıklarının canlı ağırlığa oranlarının değişmediği belirlendi (p>0,05). Yemden yararlanma oranının KA10 ve KA20 gruplarında kontrol ve diğer gruplara göre olumlu etkilendiği tespit edildi (p0,05). Her iki denemeye ait sonuçlar değerlendirildiğinde etçi bıldırcınlarda rasyonlara eşit miktarlarda % 40'a kadar kanola ve ayçiçeği küspelerinin birlikte ilavesinin performans ve bazı karkas kalite özellikleri üzerine, yumurtacı bıldırcınlarda rasyonlara % 5 kanola ve % 5 ayçiçeği küspelerinin birlikte ilavesinin performans ve bazı yumurta kalite özellikleri üzerine herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The study was performed to investigate the possibilities of using canola meal (CM) and sunflower meal (SM) in combination (CS) in quail diets. This study was carried out in two different experiments at the Animal Research Center of Afyon Kocatepe University. The experiment of meat-type quail of this research was conducted to determine the effects of canola meal and sunflower meal in combination supplementation in diets on performance and some carcass quality traits. A total of 300 three-day-old Japanese quails (Coturnix coturnix japonica), including both males and females were divided into one control group and four treatment groups containing 60 quail. Each group was divided into five replicate groups each containing 12 quails. The control group was fed diet containing corn-soybean meal basis without CS. The CS was used at level of 10% (CS10), 20% (CS20), 30% (CS30), and 40% (CS40) in treatment diets (in each treatment C and S ratio is 1:1). The experimental period was lasted for 5 weeks. The results of the study showed that there were no changes in terms of body weight, body weight gain and feed intake as well as weights and yields of carcass, relative weight of liver, heart, spleen, gizzard and proventriculus in all experimental groups with CS supplementation (p>0,05). Feed conversion ratio improved in the CS10 and CS20 groups compared with the control and the other groups (p0,05). All these findings showed that, the supplementation of up to 40% of canola-sunflower meal (C:S, 1:1) in combination to diets had no any adverse effect on the performance and some carcass quality traits in meat-type quails, while supplementation of 5% canola meal and 5% sunflower meal in combination to diets had no any adverse effect on the performance and some egg quality traits in egg-type quail.