Aydın ve İzmir illerindeki koyun ve keçilerde pestivirus enfeksiyonunun serolojik ve virolojik olarak araştırılması
A serological and virological investigation of the pestivirus infections in sheep and goats in the Aydin and Izmir provinces
- Tez No: 390190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ile Aydın ve İzmir illerindeki koyun ve keçilerde Pestivirus enfeksiyonunun serolojik ve virolojik olarak araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 128 adet keçi, 332 adet koyun olmak üzere toplam 460 adet hayvandan serum örnekleri elde edildi. Alınan kan serumu örneklerinde, Bovine Viral Diarrhoe Virusunun (BVDV) referans suşu NADL kullanılarak“Virus Nötralizasyon Testi”ile antikor varlığı araştırıldı. Toplam 348 adet (116 adet keçi, 232 adet koyun) hayvandan alınan tam kan örnekleri pestivirus spesifik antijen varlığı yönünden ticari Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) (Serelisa® BVD p80Ag Mono Indirect, Synbiotics, Europe, Lyon, France) ile test edildi. Çalışmada, keçi örneklerinin %42,97'sinin (55/128), koyun örneklerinin ise %47,29'unun (157/332) seropozitif olduğu saptandı. Koyun ve keçilerde türlere, coğrafik konuma ve yaşlara göre seropozitiflik oranlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Fakat koyunlarda istatistiksel olarak ırk ve cinsiyetin enfeksiyon üzerine etkili olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was serological and virological investigation of Pestivirus infections in sheep and goats in the Aydin and Izmir provinces. In the study, 460 serum samples were collected from 128 goats and 332 sheep. The presence of antibodies in the blood serum samples was investigated using NADL, the reference strain for Bovine viral diarrhea virus (BVDV) in Virus Neutralization Tests. In total, 348 whole blood samples collected from 116 goats and 232 sheep were tested for the presence of the Pestivirus specific antigens using commercially available Enzyme Linked Immunosorbent Assays (ELISA) (Serelisa® BVD p80ag Mono Indirect, Synbiotics, Europe, Lyon, France). In the study, 42.97% (55/128) of the goat and 47.29% (157/332) of the sheep samples were found to be seropositive. Species in sheep and goats in this study, no statistically significant difference in seropositivity rates based on geographic location and age.