Aydın ve İzmir illerindeki koyun ve keçilerde Bovine herpesvirus-1 (BHV-1) enfeksiyonunun serolojik olarak araştırılması
A serological investigation of the Bovine herpesvirus-1 (BHV-1) infection in sheep and goats in Aydin and Izmir provinces
  1. Tez No: 390189
  2. Yazar: VELİ ÖZGÜR ÇAĞLAV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bovine Herpesvirus 1 (BHV-1) hayvancılığı olumsuz yönde etkileyen, büyük ruminantlarda verim kayıplarına ve dolayısıyla önemli ekonomik kayıplara neden olan viral etkenlerden biridir. Virus primer olarak sığırları etkilemektedir. Sığırlarda meydana getirdiği et, süt ve döl verimi kayıpları sebebiyle yetiştiriciliğin en büyük sağlık sorunlarından birini oluşturmaktadır. Ancak enfeksiyonun diğer ruminant türlerindeki varlığı ve türler arasında enfeksiyon naklinin mümkün olduğu da bilinmektedir. Bölgemizdeki koyun ve keçilerde BHV-1 enfeksiyonu ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, Aydın ve İzmir İllerinde yetiştirilen koyun ve keçilerde BHV-1 enfeksiyonunun varlığı ve yaygınlığının serolojik olarak belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca BHV-1 seropozitifliği ile ırk, yaş, cinsiyet ve örnekleme yapılan iller arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmada, Aydın ve İzmir illerinde bulunan karma küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerden 128 adet keçi ve 332 adet koyun olmak üzere toplam 460 adet hayvandan kan serumu elde edildi. Serum örneklerinde BHV-1 spesifik antikor varlığı virusun IBR/ IPV Colorado suşu kullanılarak Virus Nötralizasyon Testi ile araştırıldı. Keçilerin %64,84'ünde (83 /128) ve koyunların ise %0,60'ında (2 /332) BHV-1'e karşı antikor tespit edildi. İstatistiksel değerlendirme sonucunda koyun ve keçilerde saptanan seropozitiflik oranları arasındaki farklılık anlamlı bulundu (P< 0.001). İzmir ilinden örneklenen 39 adet keçiden 25 adedinde (%64.1) seropozitiflik saptanırken, Aydın'dan örneklenen 89 adet keçiden 58 adedinin (%65,17) seropozitif olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Bovine Herpesvirus 1 (BHV-1) is one of the viral agents causing significant economic losses in large ruminants and adversely affecting livestock production. Infection with the virus which results in the loss of meat and milk production and fertility is one biggest health problems in cattle husbandry. The infection primarily affects cattle. However, presence of infection in other ruminants as well as transmission among species is known. There are no data available on BHV-1 infection in sheep and goats in our region. In this study it was determined to the serological presence and prevalence of BHV-1 infection in sheep and goats in the Aydın and İzmir provinces. And it was investigated the relationship between BHV-1 seropositivity and breeds, age, gender and sampling provinces. In this thesis, 460 blood serum samples were collected from 128 goats and 332 sheep in in Aydın and İzmir provinces. BHV-1 specific antibodies in the serum samples were investigated using IBR / IPV Colorado strain of the virus in Virus Neutralization Tests. Antibodies against BHV-1 were detected in 64.84% (83/128) of the goats, and in 0.60% (2/332) of the sheep.