Aydın, İzmir ve Uşak yöresindeki atlarda Equine herpesvirus tip 1 (EHV-1) ve tip 4 (EHV-4)'ün serolojik olarak araştırılması
A serological investigation of the Equine herpesvirus type 1 (EHV-1) and Equine herpesvirus type 4 (EHV-4) in horses in Aydin, Izmir and Uşak regions
  1. Tez No: 390191
  2. Yazar: YUNUS ÇUKUROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOLGA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin Ege bölgesinde yer alan 3 ilinde kullanılan lokal ırk atlarda, at herpesvirus tip-1 (EHV-1) ve 4 (EHV-4)'e karşı oluşmuş antikorların varlığının belirlenmesi amaçlandı. Aydın, İzmir ve Uşak illerindeki aşılanmamış toplam 290 attan toplanan kan örnekleri ticari bir ELISA kiti ile test edildi. Test edilen serumların 38 adedi (%13,1) EHV-1, 241 adedi ise (%83,1) EHV-4 antikorları yönünden pozitif bulundu. İllere göre EHV-1 seropozitiflik oranları; Aydın'da %6,1, İzmir'de %14,6 ve Uşak'da %14,3 olarak tespit edilirken, EHV-4 için seropozitiflik oranları; Aydın'da %87,8, İzmir'de %82,3 ve Uşak'da %81,6 olarak saptandı. Bu araştırma, EHV-1 ve EHV-4 enfeksiyonlarının Türkiye'nin Ege bölgesinde yer alan 3 ilindeki lokal at populasyonlarında oldukça yaygın olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, yüksek EHV-4 seropozifliği geçirilen doğal enfeksiyonlara ve örneklenen hayvanların yüksek yaş ortalamasına bağlandı. Çalışmada cinsiyete bağlı oransal farklılık gözlenmedi. Araştırma, EHV-1 ve EHV-4 seroepidemiyolojisine yönelik yörede yapılan ilk çalışma olup, elde edilen veriler ileride yapılacak olan moleküler karekterizasyon ya da aşı çalışmalarına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine the presence of equine herpesvirus types 1 (EHV-1) and 4 (EHV-4) antibodies in local horses from three provinces in the Western Anatolia region of Turkey. Blood samples were collected from 290 nonvaccinated horses living in Aydın, Uşak and İzmir provinces, and were analyzed via a commercial enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). EHV-1 and EHV-4 antibodies were detected in (%13,1) and (%83,1) of the 290 tested sera, respectively. The seropositivity percentages for EHV-1 and EHV-4 specific antibodies by province were as follows: 6,1% - 87,8% in Aydın, 14,3% - 81,6% in Uşak and 14,6% - 82,3% in İzmir. The present investigation demonstrated that, EHV-1 and EHV-4 infections were more prevalent in the indigenous horse population from three provinces in the Western Anatolia region of Turkey. In addition, high EHV-4 seropositivity was linked to natural infection being passed and high average age of the sampled animal. In this study, no significant differences related to gender proportional. This research is the first study in the region for the EHV-1 and EHV-4 seroepidemiology, also obtained data shed light on the molecular characterization or vaccine studies which will be held in the future.