Mekanik ventilatöre bağlı hastalarda iletişimde iletişim gereksinim tablosunun etkinliğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of communication need list for communication with intubated patients
  1. Tez No: 390215
  2. Yazar: HATİCE CENGAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Mekanik ventilatöre bağlı entübe hastalarla iletişimde gereksinim listesinin oluşturulması ve bu listenin iletişimde etkinliğinin belirlenmesi amacıyla planlan yarı deneysel desendeki bu araştırma Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Göğüs Kalp Damar Cerrahisi, Cerrahi Yoğun Bakım Ünitelerinde yatan bilinci açık entübe edilmiş olan 60 hasta oluşturmuş, bu hastalar müdahale ve kontrol grubu olarak iki grupta takip edilmiştir. Çalışmada veriler, literatürden yararlanılarak hazırlanan İletişim Gereksinim Listesinde yer alacak ifadeleleri belirlemeye yönelik hemşire, hekim, hasta ve yakınlarından görüşleri için Anket Formu, Veri Toplama Formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 15,0 (Statistical Package for the Social Science) tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Ki kare testi kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalamaları deney grubunda 61,86±12.92, kontrol grubunda 60,63±13.55'dir ve hastaların % 76,7'si ilköğretim mezunudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this semi-experimental study that took place at Adnan Menderes University Practice and Research Hospital was to create a communication list for patient communication and determine its effectiveness. The study sample consisted of 60 intubated conscious patients at the Anesthesiology and Reanimation and Surgical and Cardiovascular Intensive Care Unit who had intubated. The patients were divided into the intervention and control groups. Study data were obtained by using the nurse, physician, patient and relatives opinion to determine Communication Needs List, prepared utilizing the literature and Questionnaire to Determine Patient Opinion with Communication while being intubated. Data analysis was with SPSS 15,0 (Statistical Package for the Social Science) descriptive statistics and the Chi-square test. The mean age was 61.86±12.92 years in intervention group, 60.63±13.55 years in control group and 76,7 % of patients were primary school graduates.