Sözlü iletişim kurulamayan yoğun bakım hastalarında ağrı değerlendirilmesinde pupillometre, yoğun bakım ağrı gözlem ölçeği (CPOT) ve vital bulguların karşılaştırılması
Comparison of pupillometer, critical-care pain observation tool (CPOT) and vital signs for the assessment of pain in intensive care unit patients who can not communicate verbally
- Tez No: 522878
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİYE REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı yoğun bakım ünitesinde yatan, mekanik ventilatöre bağlı, sözel ağrı bildirimi yapamayan hastalarda, ağrılı işlemler esnasında, taşınabilir kızılötesi Pupillometre, Yoğun Bakım Ağrı Gözlem Ölçeği (CPOT) ve yaşamsal bulgulardaki değişiklikleri inceleyerek, bu yöntemlerin ağrı varlığını saptama konusundaki etkinliklerini karşılaştırmaktır. Yöntem. Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, 18-75 yaş arası, mekanik ventilatöre bağlı, sözel ağrı bildirimi yapamayan 50 hastada ağrılı uyaran olarak tanımlanan endotrakeal aspirasyon ve pozisyon değişikliği uygulamaları esnasında vital bulgu değişimleri, CPOT ölçeği değerlendirmeleri ve taşınabilir kızılötesi pupillometre cihazı ile ağrı değerlendirmesi yapıldı. Bulgular. Çalışmada ortalama yaşları 57,4±17,9 yıl ve %48'i erkek olan 50 hastaya ait veriler değerlendirildi. Hastaların SAB, DAB, OAB ve KH değerlerinin; CPOT skorlarının ve pupillometrik ölçümlerin aspirasyon ve pozisyon değişikliği anında anlamlı yükselme gösterdiği ve daha sonraki ölçümlerde aspirasyon öncesi değerlere geri düştüğü tespit edildi. Pupillometrik ölçümlerden NPi skorlarının ise ağrılı uyaran anında anlamlı düşüş gösterdiği ve sonrasında normale döndüğü belirlendi. Sonuç. Taşınabilir kızılötesi pupillometrik ölçüm cihazı kullanılarak değerlendirilen pupil çapı değişikliklerinin yoğun bakımda tedavi edilen, mekanik ventilasyon desteğindeki, sözel iletişim kurulamayan hastalarda ağrı değerlendirmesinde etkin ve güvenilir bir şekilde kullanılabileceği tespit edildi. Anahtar Kelimeler. Pupillometrik ölçüm, pupil çapı, ağrı, yoğun bakım, sözel iletişim kurulamayan hastalar
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study is to evaluate and compare the efficiencies of portable infrared pupilometer, Clinical-care Pain Observation Tool (CPOT), and the changes in vital signs in cases of painful stimuli in patients at intensive care unit, who are under mechanical ventilation and unable to communicate for verbal pain declaration. Method. A total of 50 patients between 18 to 75 years of age in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Intensive Care Units of Anesthesiology and Reanimation Department, General Surgery Department and Cardiovascular Surgery Department were included. Patients were supported by mechanical ventilation, and were unable to communicate. Changes in vital signs, CPOT scale assessments, and pupilometer measurements were evaluated for pain assessment during painful stimuli including endotracheal aspiration and positional changes. Results. Data of 50 patients (48% of males) with a mean age of 57.4±17.9 years were analyzed. Systolic, diastolic, mean arterial pressures and heart rates, CPOT scores, and pupilometer parameters were peaked during endotracheal aspiration and position changes, and normalized after the procedures. It was observed that Pupilometric NPİ scores decreased significantly during the stimuli, and normalized after the procedures. Conclusion. Pupilometric assessments using a portable infrared pupilometer device can be used as an efficient and reliable method for pain assessment in patients being treated in intensive care units, supported by mechanical ventilation, and unable to communicate. Keywords. Pupilometric assessment, pupil diameter, pain, intensive care unit, non-verbal patients