Mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda hemşirelik bakım gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nursing care needs in patients with mechanical ventilation
  1. Tez No: 497464
  2. Yazar: GÖZDE KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma mekanik ventilasyon uygulanan hastaların günlük yaşam aktivitesi, hemşirelik bakım gereksinimleri ve bu gereksinimlerin ne düzeyde karşılandığının belirlenmesi amacıyla planlandı ve uygulandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma vakıf ünitesine bağlı özel bir hastanede yoğun bakım ünitelerinde mekanik ventilasyon destek tedavisi almış, araştırmaya katılmayı kabul eden 71 hasta ile tanımlayıcı olarak yürütüldü. Veriler kurum izni ve etik kurul onayı alınarak anket formu ile toplandı. Anketler SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların KATZ günlük yaşam aktiviteleri ölçeği puan ortalamasının 11,63 ± 3,314 olduğu, buna göre hastaların yarı bağımlı gruba girdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This ventilation study was planned and implemented to show the daily activities of the mechanically operated patients, nursing care requirement and the extent to which these requirements are met. Materials and Methods: The study was conducted as a descriptive study with 71 patients who received mechanical ventilation support treatment in intensive care units in a private hospital connected to the foundation unit and agreed to participate in the study. The data were gathered by questionnaire form with approval of the institution and approval of the ethics committee. The questionnaires were evaluated using the SPSS 22.0 program. Findings: It was determined that the average score of the KATZ daily living activities scale of the participating patients was 11,63 ± 3,314, according to which the patients entered the semi-dependent group.