Deneysel tonik-klonik epilepsi modelinde melatonin uygulamasının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of melatonin application at experimental tonic-clonic epilesy model
- Tez No: 390226
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ONUR EK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Pentylenetetrazole (PTZ) ile deneysel epilepsi oluşturulmuş sıçanlarda Melatonin(MEL) tedavisi uygulanmış ve kontrol grubu, epilepsi grubu ve iki tedavi grubunda(25mg/kg ile 100mg/kg) meydana gelen merkezi sinir sistemi, metabolik değişimler ile periferik sinir sistemi parametrelerinin değişimi grupların içinde ve gruplar arasında incelenmiştir. Çalışmamızda 12-14 haftalık 40 adet erkek Wistar albino sıçan 4 farklı gruba ayrılmıştır (Kontrol, PTZ, MEL25, MEL100). Kontrol grubuna yalnızca çözgen enjeksiyonu yapılırken, PTZ grubuna 35mg/kg dozunda PTZ gün aşırı toplam 23 günde 12 kez uygulanmıştır. MEL25 grubuna 35 mg/kg PTZ+25 mg/kg Melatonin, MEL100 grubuna ise, 35 mg/kg PTZ+100 mg/kg Melatonin günaşırı uygulanmıştır. Melatonin PTZ uygulanmadan yarım saat önce uygulanmış ve PTZ uygulanmasının ardından sıçanlar bir saat gözlem altında tutulmuştur. Enjeksiyonların tamamı intraperitonal yapılmıştır. Çalışmamızda takibi yapılan parametreler, vücut ağırlığı ölçümü(gram, her enjeksiyon günü), kan glukoz seviyesi ölçümü(mg/dl, ilk ve son gün), rektal vücut sıcaklığı(Co, ilk gün, 11. Gün ve 21. gün), histolojik beyincik takibi(4X ve 10X mikroskobik fotoğraf, son gün dekapitasyon sonrası), hot plate nosiseptif analiz testi(saniye, 19. gün), epileptik nöbet şiddeti cetveli(skor, her enjeksiyon günü), t maze açık alan kaçış(saniye, 21. gün), t maze yem bulma(saniye 21. gün). Rektal vücut sıcaklığı, kan glukoz seviyesi, nöbet skorları ve t maze açık kol terk etme sürelerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine of central nervous system changing parameters, metabolic changing parameters and peripheric central sysytem changing parameters between control group, epileptic group whhich is induced by Pentylenetetrazole(PTZ) and melatonin treatment groups(25mg/kg and 100 mg/kg). The examinations were done both intragroups and intergroups. 40 wistar albino rat that are male and 12–14 week old divided into 4 groups(Kontrol, PTZ, MEL25, MEL100). Only solvent was injected to rats from Kontrol group and 35mg/kg dose of PTZ was injected to rats from PTZ group every other day total 23 days and 12 injections. 25mg/kg melatonin+35mg/kg dose PTZ was injected to rats from MEL25 group and 100mg/kg melatonin+35mg/kg dose PTZ was injected to rats from MEL100 group. Melatonin was injected half hour before PTZ injection and after PTZ injection rats were monitored for one hour. All doses injected intraperitoneally. The parameters that we looked for were; body weight(gram, every PTZ injection days), blood glucose levels(mg/dl, the first and last day), rectal body temperature(Co, the first,11th and 21th days ), histologically cerebellum evaluation(4X and 10X microscobic photograph, last day after decapitation), hot plate nociceptive test(second, 19th day), epileptic seizure power scale(scores, every PTZ injection days ), t maze open field escape(second, 21th day), t maze food finding(second, 21th day). We found statically significant data for rectal body temperature, blood glucose levels, seizure scores and t maze open field escape.