Sığırların yaz mastitislerinden Trueperella pyogenes'in identifikasyonu ve antibiyotiklere dirençliliklerinin belirlenmesi
Identification of Trueperella pyogenes from bovine summer mastitis and detection of antibiotic resistances
  1. Tez No: 390225
  2. Yazar: UĞUR ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Aydın ilinde görülen sığırların yaz mastitislerinden Trueperella pyogenes'in identifikasyonu ve antibiyotiklere dirençliliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Aydın ili ve çevresinde bulunan çeşitli odaklardan yaz aylarında (Haziran-Temmuz-Ağustos) toplanan 150 adet mastitisli süt örneği incelenmiştir. Alınan örnekler soğuk zincir altında Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Rutin Teşhis laboratuarına getirilmiş ve besiyerlerine ekimleri yapılmıştır. Daha sonra 37 ºC'de 24 saat inkubasyona bırakılmıştır. Daha sonra yapılan Gram boyama sonrası Gram pozitif bakteriler ayırt edilmiş ve izole edilen bu bakterilerin biyokimyasal yöntemlere göre identifikasyonu yapılmıştır. Araştırmada kullanılan toplam 150 mastitisli süt örneğinden 12 (% 8) adet P. aeruginosa suşu izole ve identifiye edilmiştir. İzole ve identifiye edilen T. pyogenes suşlarına yapılan antibiyotik duyarlılık testleri sonucunda 12 adet suşun tamamı Penisilin/Novobiosin, Danofloksasin, Oksitetrasiklin, Kanamisin/Sefaleksin ve Sülfamethaksasol-Timethoprim'e dirençli bulunmuştur. Sefaperazon ve Kolistin sülfat'a 9 ar suş dirençli, 3'er suş duyarlı, Linkomisin'e 3 suş dirençli, 3 suş orta düzey duyarlı ve 6 suş duyarlı, Amoksisilin klovulanik asit'e 3 suş dirençli, 6 suş orta düzey duyarlı ve 3 suş duyarlı, Eritromisin'e 9 suş dirençli, 3 suş orta düzey duyarlı, Seftifor'a 6 suş dirençli, 6 suş duyarlı ve Florfenikol'e ise 6 suş dirençli, 3 suş orta düzey duyarlı ve 3 suş ise duyarlı olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak Aydın ilinde görülen yaz mastitislerinden T. pyogenes'in izolasyonu ve identifikasyonları yapılmıştır. Yapılan antibiyogram testleri sonucu etkenin bir çok antibiyotiğe karşı direnç geliştirdiği tespit edilmiştir. Bu tip mastitis olgularında sağaltımda başarı elde edilebilmesi için antibiyogram testlerinin yapılıp, bilinçli bir antibiyotik seçimine gidilmesinin doğru bir yaklaşım olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study were isolation of summer mastitis factor Trueperella pyogenes from mastitic cattles in Aydin and determination of antibiotic resistances of that isolated factors. In this study, 150 mastitic milk samples were analyzed in Aydın province in summer season (Jun-July-August). Collected samples were brought to The Routine Diagnostic Laboratory of Microbiology Department, Veterinary Faculty, Adnan Menderes University under cold chain. Then was allowed to incubate for 24 hours at 37 ºC. After that, Gram positive bacterias are separated by using Gram Staining and isolated bacterias were identified based on biochemical assays. Of the 150 analyzed mastitic milk samples, 12 Trueperella pyogenes strains (% 8) were isolated and identified. All the studied strains were found resistant to Penicillin/Novobiocin, Danofloxacin, Oxytetracycline, Kanamycin/Cephalexin and Sulfamethoxazole-Trimethoprim (100 %). Nine strains were found resistant to Cefoperazone and Colistin sulphate, while three strains were sensitive. Resistant 3 strains, moderately sensitive 3 strains and sensitive 6 strains were present against Linmycine/Neomycin. Resistance to Amoxycillin Clavulanic Acid, Erythromycin, Ceftiofur and Florphenicol occurred in 3, 9, 6 and 6 strains, respectively. As 6, 3 and 3 strains were determined moderately sensitive to Amoxycillin Clavulanic Acid, Erythromycin and Florphenicol, in the same order. Sensitive strains were also existing to Amoxycillin Clavulanic Acid, Ceftiofur and Florfenikol in the amount of 3, 6 and 3. As a result of this study, isolation and identification of T. pyogenes from summer mastitis cases were performed in Aydin province. Antibiogram tests showed that T. pyogenes were developed resistance to many antibiotics. It is concluded that for the success in mastitis treatment, antibiogram tests should be performed before antibiotic decision.