Farklı yerleşim sıklıklarında yetiştirilen etlik piliçlerin rasyonlarına E vitamini katkısının performans, et kalitesi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
Effects of dietary vitamin E supplementation on performance, meat quality and some blood parameters in broiler chickens reared under different stocking densities
- Tez No: 390227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmada, etlik piliçlerde farklı yerleşim sıklığının oluşturduğu stres etkisi altında yeme ilave edilen E vitamini katkısının performans, karkas özellikleri, bazı kan parametreleri ve et kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme 2x2 faktöryel deneme düzeninde planlanmış ve bu amaçla yerleşim sıklığı 10 ve 20 hayvan/m2 ve rasyona katılan E vitamini (α-tokoferol) düzeyi 0 veya 200 mg/kg olacak şekilde 4 deneme grubu düzenlenmiştir. Her deneme grubu için her biri toplam 240 hayvandan oluşan 4 tekrar grubu oluşturulmuştur. Araştırmada etlik piliçlere mısır ve soya fasülyesi küspesine dayalı etlik başlangıç (3050 kkal/kg ve %23 ham protein; 0-10. günlerde), büyütme (3150 kkal/kg ve %22 ham protein; 11-24. günlerde) ve bitirme rasyonları (3200 kkal/kg ve %21 ham protein; 25-42. günlerde) rasyonları ad libitum olarak verilmiştir. Araştırmada uygulanan yüksek yerleşim sıklığı, etlik piliçlerin performans ve incelenen bazı karkas parametreleri (karkas ağırlığı, karkas parça verimleri) ile bazı et kalitesi (pH ve parlaklık, pişirme kaybı, su tutma kapasitesi) özelliklerini olumsuz etkilemiştir. Denemede incelenen diğer parametreler yerleşim sıklığının düzeyinden etkilenmemiştir. Etlik piliç rasyonlarına E vitamini katkısının canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışı üzerine olumlu etkisi dışında incelenen diğer parametreler üzerine etkisi görülmemiştir. Araştırmada sonuç olarak birim alana fazla sayıda (20 piliç/m2) hayvan koyulması performans, bazı karkas parametreleri ile bazı et kalitesi özelliklerini olumsuz etkilemiştir. Etlik piliç rasyonlarına katılan E vitamini ise performans üzerine oluşan olumsuzluğu canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışı parametrelerinde gidermede başarılı olurken, yüksek yerleşim sıklığından olumsuz etkilenen karkas ve et kalitesine ilişkin parametreleri iyileştirmede yetersiz olmuştur
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the impact of dietary vitamin E supplementation on growth performance, carcass traits, some blood parameters and meat quality in broilers reared under high stocking density. The trial was designed in 2x2 factorial arrangement with two levels of stocking density (10-20 birds/m2) and E vitamini (α-tocopherol; 0 and 200 mg/kg) in 4 treatments. Each treatment was consisted of 240 birds at 4 replications. Corn and soybean meal based diets were given ad libitum in starter (3033 kcal/kg and 23% CP; 0 to 10 days), grower (3151 kcal/kg ve 22% ham protein; 11 to 24 days) ve finisher (3191 kcal/kg and 21% ham protein; 25-42 days) periods. Rearing broiler chickens under high stocking density depressed growth performance, some carcass (carcass weight, part yields) and meat quality (meat pH, brightness, cooking loss and water absorbtion capacity) parameters but did not affect other parameters as antioxidant status of meat and blood vairables. Altough, dietary supplementation of vitamin E improved body weight and body weight gain, did not impact other parameters investigated in the study. In conclusion, overstocking (20 birds/m2) birds in unit area had negative effects on growth performance, some carcass and meat quality parameters. On the other hand, dietary supplementation of vitamin E had alleviating effect on performance nor meat quality and antioxidant status of birds.