Denizli ve yöresinde baş, boyun ve oral kavite tümörlü bireylerde CYP2E1 ve ALDH2 genetik polimorfizmlerinin hastalığa yatkınlıkla ilişkisinin incelenmesi
Examination of the susceptibility to disease of the CYP2E1 and ALDH2 genetic polymorphisms in individuals with head, neck and oral cavity tumors in Denizli and its region
  1. Tez No: 390240
  2. Yazar: METİN DENİZ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KORTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Alkol tüketimi ve sigara alışkanlığı skuamoz hücreli baş ve boyun kanseri için risk arttırıcı faktörlerdir. Çalışmamızda bu karsinojenlerin metabolik yolaklarında görevli CYP2E1 ve ALDH2 enzimlerine ait gen polimorfizmlerinin, bireylerin skuamoz hücreli baş ve boyun kanserine yatkınlıktaki rollerini inceledik. Epidemiyolojik özelikleri bakımından karşılaştırılabilir ve birbirleri ile uyumlu olan Denizli ve yöresinde yaşayan olgu (n=79) ve sağlıklı kontrol (n=98) grubu ALDH2 (rs671) için multipleks PCR yöntemi kullanılarak ve CYP2E1 geni DraI (rs6413432), PstI (rs3813867), RsaI (rs2031920) polimorfizmleri için PCR-RFLP yöntemi kullanılarak genotip dağılımlarını belirledik. Yalnızca CYP2E1 RsaI polimorfizminde heterozigot (c1/c2) genotipli bireylerde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi (OR= 7,79; %95 GA, 0,92-179,64; p=0,04). Çalışmada incelenen diğer polimorfizmlerde anlamlı bir ilişki gözlenmedi. ALDH2 ve CYP2E1 geni polimorfizmleri için diğer Kafkas ırklarındaki çalışmalarla sonuçlarımız uyumludur. PstI/RsaI polimorfizmleri için ise Kafkas ırklarındaki sonuçlar çelişkilidir. Sonuç olarak RsaI için c1/c2 genotipi, skuamoz hücreli baş ve boyun kanseri için bir risk faktörü olabilir. Ancak yatkınlığın daha kesin bir şekilde ortaya konması için daha geniş bir olgu grubuna gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Alcohol consumption and smoking habits are the risk enhancer factors for the squamous cell head and neck cancer. In our study we investigated the roles in genes polymorphisms at CYP2E1 and ALDH2 which are the responsible enzymes at metabolic pathways of these carcinogens and examined the susceptibility in individuals for squamous cell head and neck cancer. Comperable and matched with each other in point of epidemiological properties in cases (n=79) and healty controls (n=98), were genotyped by using multiplex PCR method for ALDH2 (rs671) and PCR-RFLP method for determining DraI (rs6413432), PstI (rs3813867), and RsaI (rs2031920) polymorphisms of CYP2E1 genes in people who are living in Denizli and its region. We only determined a statistically significant association for CYP2E1 RsaI polymorphisms on heterozygous (c1/c2) genotypes (OR= 7,79; %95 Cl, 0,92-179,64; p=0,04). The association of other polymorphisms under study was not observed. For ALDH2 and CYP2E1 genes polymorphisms our results are consistent with the studies which are conducted in Caucasian races. However, there are conflicting results in Caucasian races for RsaI/PstI polymorphisms. Consequently, c1/c2 genotypes for RsaI polymorphisms may be a risk factor in squamous cell head and neck cancer But, there are needed larger case groups to demonstrate the susceptibility more precisely.