Pamukkale Üniversite Hastanesi'nde çalışan hemşire ve teknisyenlerin mesleki risk algısının belirlenmesi
The determination of occupational risk perception of the nurses and technicians working at Pamukkale University Hospital
  1. Tez No: 390239
  2. Yazar: SERAP ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZENCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Hemşirelik, Public Health, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışma Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan hemşire ve teknisyenlerin mesleki risk algılama durumları ve bunu etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışma Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde 10 Ağustos – 5 Eylül 2012 tarihlerinde yürütülmüştür. Toplam 349 hemşire ve teknisyenin 240'ına (%69) ulaşılmıştır. Sosyo-demografik özellikler, çalışma yaşamı ve mesleki risk algısı ve koruyucu önlemlerden oluşan anket formu ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılanların %88,3'ü hemşire, %11.7'si teknisyen, %83.8'i kadındır ve yaş ortalaması ise 29.9±6.1'dir. Hemşire ve teknisyenlerin yarıdan fazlası %51.0'ı kliniklerde çalışmaktadır. Çalışanların %60.3'ü kadrolu iken; %18.8'i taşerona bağlı (4857) istihdam edilmektedir. Hemşire ve teknisyenlerin %2.1'i işi risksiz algılarken, %69.6'sı çok riskli algılamaktadır. Hemşirelerin işi riskli algılamaları (%90.0) teknisyenlere göre (%75.0) daha yüksektir (p=0.029).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out in order to find out occupational risk perception of the technicians and nurses working at Pamukkale University Hospital. Method: This cross-sectional study was carried out between August 10th and September 5th, 2012 at Pamukkale University Hospital. 240 nurses and technician out of total 349 nurses and technicians (69%) were reached. Relevant data was collected through a questionnaire consisting of perceptions on professional life and occupational risks, socio-demographic characteristics and protective measures. While analyzing the data, chi-square analysis was used. Results: 88.3% of the participants are nurses, 11.7% are technicians and 83.8% are females. The average age was 29.9±6.1. More than half of the nurses and technicians (51%) work in clinics. While 60.3% of the workers are permanent staff, 18.8% of them are employed on a temporary basis. While 2.1% of nurses and technicians perceive the occupation not to be risky, 69,6% of whom perceive it to be very risky. Occupational risk perception of the nurses (90.0%) is higher than technicians (75.0%) (p=0.029).