Yaşlılarda dört adım kare testinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Reliability and validity of four step square test in elderley
  1. Tez No: 390248
  2. Yazar: EMİR İBRAHİM IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma yaşlılarda dengeyi değerlendirmek için kullanılan Dört adım kare testi (Four Step Square Test)' nin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasını yapmak amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya 65–85 yaş aralığında 80 yaşlı birey alınmıştır. Olguların 44'ü erkek, 36'sı kadın yaş ortalaması 72.69±5.09 yıl, boy uzunluğu ortalaması 165.35±6.29 cm, vücut ağırlığı ortalaması ise 71.05±8.72 kg'dır. Bu araştırmada olguların denge yetenekleri Berg Denge Skalası (BDS), Süreli Kalk Yürü Testi (TUG) Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TAÜD )ve Dört Adım Kare Testi (DAKT) ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlar daha önce geçerlilik ve güvenilirliği saptanmış testler ile DAKT testi skorları karşılaştırılmış ve anlamlılık düzeyi yüksek korelasyon içinde oldukları ve DAKT'nin Türkiye halkı için geçerli ve güvenilir bir test olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyse the reliability and validity of Four Step Square Test that used for evaluate to balance in elderly for Turkish people. In this study, 80 geriatrics, 44 male and 36 female (mean age=72.69±5.09 yr; mean height=165.35±6.29 cm; mean weight=71.05±8.72 kg) were evaluated. Berg Balance Scale (BBS), Timed Up and Go Test (TUG), the Functional Reach Test (FRT), Single Leg Stance Test(SLST) and Four Step Square Test (FSST) were used to test balance ability. The results of this study indicate that the Four Step Square Test compared with other balance tests had reliability and validity. The correlation scores were found to be significant.