Sağlıklı yaşlılarda hemşire tarafından yapılan transteoretik model temelli motivasyonel görüşmenin fiziksel aktiviteyi artırmaya etkisi: Randomize kontrollü deney
Effect of nurse-led motivational interviewing based on transtheoretical model on promoting physical activity in healthy older adults: Randomized-controlled trial
- Tez No: 653813
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER KİTİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Geriatrics, Public Health, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu randomize kontrollü deneysel araştırma, yaşlılarda hemşire tarafından yapılan transteoretik model (TTM) temelli motivasyonel görüşmenin fiziksel aktiviteyi artırmaya etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Yozgat İlinde bir ASM bölgesinde yaşayan, 65-74 yaş arası yaşlılar oluşturmuştur (N=1630). Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerine uyan, güç analizi ile belirlenen (d=0,30; 1-β=0,80; α=0,05) 117 yaşlı (Girişim Grubu (GG) n=58; Kontrol Grubu (KG) n=59) oluşturmuştur. Veriler; grupları tanımayan tarafsız bir araştırmacı aracılığıyla kişisel bilgi formu, TTM Ölçekleri, PASE, KATZ GYA Ölçeği ile toplanmıştır. Haftalık adım sayısının kaydedilmesinde pedometre (JP-600) kullanılmıştır. GG'ye ilk izlemden sonra iki hafta ara ile dört kez yüz yüze motivasyonel görüşme yapıldıktan dört hafta sonra ara izlem yapılmıştır. Ara izlem sonrası dört hafta ara ile iki kez telefonla görüşme yapılıp, dört hafta sonra son izlem yapılmıştır. KG'ye herhangi bir girişim yapılmamış, sadece araştırmanın başında ve sonunda izlem yapılmıştır. Araştırma süreci 24 hafta sürmüştür. Veriler IBM SPSS 23 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, iki bağımsız ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Mann Whitney U testi, Eşleştirilmiş gruplar t testi, Wilcoxon işaret testi, Friedman testi, Pearson ki-kare testi, Fisher-Freeman-Halton kesin testi kullanılmıştır. Etki büyüklüklerinin hesaplanmasında Cohen's d ve dz formülleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized-controlled trial was conducted to determine the effect of nurse-led motivational interviewing based on transtheoretical model (TTM) on promoting physical activity in older adults. Population of this trial was composed of the 65-74 aged seniors living in a family health center area in Yozgat, Turkey (N=1630). The study sample, estimated via power analysis (d=0,30; 1-β=0,80; α=0,05), was constituted of 117 older adults (Intervention Group (IG) n=58; Control Group (CG) n=59) who met the inclusion criteria. The data were gathered via a questionnaire, TTM-Scales, Physical Activity Scale for Elderly (PASE), KATZ-ADL by an independent researcher who was blinded to the study groups. A pedometer (JP-600) for each senior was used to calculate the average weekly step counts. The IG was performed four times face-to-face motivational interviews at intervals of two weeks following the first follow-up; then an interim follow-up was done. Subsequently, two telephone calls were performed at intervals of four weeks; and the last follow-up was done four weeks later on. No intervention was implemented in the CG, except for the first and the last follow-ups of the study. This trial was completed in 24 weeks. The data were analyzed via IBM-SPSS version 23.0. Descriptive statistics, student's t-test, paired samples t-test, Mann Whitney-U, the Wilcoxon Sign, Friedman, Pearson chi-square and Fisher-Freeman-Halton exact tests were used to analyze the data. Cohen's d and dz formulas were used to calculate the effect sizes.