Yaşlılarda beden perküsyonunun denge ve koordinasyon üzerine etkisi
The effect of body percussion on the balance and the coordination of elderly people
- Tez No: 515557
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızın amacı; Beden Perküsyonu'nun yaşlılar üzerinde denge ve koordinasyon üzerine etkilerini belirlemektir. Çalışmaya dahil edilen 50 olgu 25'er kişilik çalışma ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Çalışma grubuna haftada 3 gün Beden Perküsyonu çalışması yaptırılmıştır. Romberg, Tandem, Tek Ayak Üstünde Durma ve Fonksiyonel Uzanma ile Statik Denge; 360 Derece Dönme, Dört Kare Adım Testi ve Prokin cihazı ile de Dinamik Denge değerlendirilmiştir. Aynı zamanda fonksiyonel denge için Berg Denge Ölçeği kullanılmıştır. Reaksiyon zamanı Cetvel Düşme Testi ile değerlendirilmiştir. Koordinasyon ise; parmak burun, supinasyon pronasyon, diz topuk, Alt Ekstremite Motor Koordinasyon Testi, SODA Pop Koordinasyon Testi, sağ ve sol Diske Dokunma Testi ve sağ sol Tahta Kutu ve Blok Testi ile değerlendirilmiştir. Gruplara ilk ölçüm yapıldıktan 8 hafta sonra ikinci ölçüm uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda; Beden Perküsyonu'nun koordinasyon ve denge üzerinde anlamlı gelişmeler sağladığı görülmüştür. Yaşlılara fiziksel aktivite önerilmesinde Beden Perküsyonu'nun bir seçenek olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to determine the effects of body percussion on balance and coordination over the ages. Fifty participants included in the study were equally divided into two groups as study and control groups. The study group had percussion work for 3 days per week. Static balance was evaluated with Romberg, Tandem, Standing on Single Foot and Functional Reach whereas 360 Degree Rotation, Four Square Step Test and Prokin device were used in evaluating dynamic balance. At the same time, the Berg Balance Scale was used for the evaluation of functional balance. The Reaction Time was evaluated by the Ruler Drop Test. Coordination was evaluated with finger nose, supine pronation, knee heel, Lower Extremity Motor Coordination Test, SODA Pop Coordination Test, right and left Disk Touch Test, and right and left Wood Box and Block Test. A second measurement was made after 8 weeks from the first measurement. As a result of our study, Body Percussion has shown significant improvement on coordination and balance. Body percussion can be an option in suggesting physical activities for elderly.