Ayçiçeği saplarının yakıt olarak değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 39026
  2. Yazar: ARZU ALTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
-23 - 6* ÖZET Artan enerji talebini karşılayabilmek için yeni enerji kaynaklarına yönelinmektedir. Bu konuda birçok araştırmacı tarafından enerji kaynağı olarak: b tornasın kullanılması yönünde araştırmalar yapılmaktadır. Ayçiçeği üretim artıkları da biomas yakıt kaynaklarından biridir. Bu artıklar hasat sırasında tarlada bırakılan sap ve yapraklardan' oluşmaktadır. Çoğu zaman sap ve yapraklar tarlada yakılmaktadır. Bu yöntem oldukça basittir. Tarladaki saplar erozyonu önlemek için de kullanılabilir. Ancak sapların yavaş çürümeleri ve sürümü zorlaştırmaları sorun oluşturmakta dar* Toplama» taşıma ve yarayışlı hale getirme sapların değerlendirilme sinde önemli engellerdir* Sapların düşük yoğunlukta oluşu bu işlemleri zorlaştırmaktadır. Briketleme, paket haline getirme, balyalama; artıkların yoğunluğunu arttırmada kullanılan değişik yöntemlerdir. Bu araştırmanın asıl amacı ise ayçiçeği saplarının değerlerini saptamaktır. Bunun için ayçiçeği sapları ve karşılaştırma materyali olan buğday samanı, çam talaşı ve linyit üzerinde TÜBİTAK enerji laboratuvarında birçok test yapılmıştır, Sonuçta ayçiçeği artıklarının yakıt olarak değerlendirilebilecek enerji değerine (3577 kc al/kg) sahip olduğu ortaya çıkarılmış, diğer yakıtlar ile karşılaştırılması yapılmıştır. Öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-24 - 7. SUMMRY Hew analogy sources have "been search for to reply to more energy» Biomass is nrery important in this subject. Also many researches has been researched on biomass to use of energy. Ihe residues from sunflower production are possible sources of biomass fuels* Hulls and meal are processing by products; StaUcs and leaves are left in the field after harvest. Many times stalks and leaves are burned on the field. ÎPais application is simple method of utilizing biomass. Sometimes sunflower stalks to little to prevent erosion and are slowly to decay, causing difficulty in subsequent tillage. Obstacles to such vtilization are the problems of collection, traas- portation and handling. Residues often have a very low density, making transportation and handling diffucult and expensive. Various methods of densification have been employed such as briquetting, pelleting, cubing and baling. Ihe objective of this research was to estabilish sunflower stalks heating value» For this reason many tests were done on the sunflower stalks and other compared material which are straw, pine sawdust, lignit coal in the IUBÎIAK energy laboratory. ît was found that if some problems could be solved; the sunflower stalks could be used as a energy sources which has the value of 3577 kcal/kg he a tins value.