Tekirdağ yöresinde ayçiçeği mekanizasyonunda yakıt tüketiminin saptanması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 39025
  2. Yazar: MEVLÜT ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
- 36 - ÖZET, Tekirdağ yoresirme ayçiçeği tarımında yaygın olarak uygulanan mekanizasyon işlemlerinde birim alanda, birim zamanda ve birim ürün miktarında tüketilen yakıt miktarları saptanmıştır. -Denemeler üretici tarlalarında ve Tekirdağ Ziraat.Fakültesi arazilinde yürütülmüştür. Denemelerde hacimsel olarak yakıt tüketimi, ' işlenen alan ve işleme zamanları ayrı ayrı ölçülmüştür. Yapılan değerlendirme sonucunda, toprak işleme, toprak hazırlamada, ekim ve gübrelemede, ilaçlamada, çapalamada ve hasatta yakıt tüketimleri tespit edilmiştir. Araştırmada, iki gövdeli kulaklı pullukla derin sürüm de, dokuz ayaklı yaysız kültüvatörle ve elli altı dizi bulunan dişli tırmıkla hazırlamada, dört sıralı pnömatik ekim makinası ile ekim ve gübrelemede, onaltı memeli tarla pülverizatörü ile ilaçlamada, önde üç ayaklı ve arkada iki ayaklı çapa kültüvatörü ile çapalama da ve biçerdöğerle hasatta toplam olarak yakıt tüketiminin birim alan başına 5.072 L/da, birim zaman başına 57.250 L/h ve birim ürün başına 25.41Ö-.L/t olduğu saptanmıştır. Sonuçların değerlendirilmesinde, ayçiçeği tarımı mekanizaayon işlemlerinde en fazla yakıt tüketiminin 3.700L/da 13.570 L/h ve 13.500 L/t olarak toprak işlemede ve en az 0.103 L/da, 12.600 L/n ve 0.515 L/t olarak tarla pülverizatörü ile ilaçlamada olduğu tespit -edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 37 - SUMMARY In a unit area, unit time and unit yield amount, fuel consumption values in mechanisation which is applied widely to sunflower cultivation in Thrace region were measured. Experiments were maae on the land of Agricultural faculty and in the fields of farmers in Tekirdağ. In these workings, fuel consumption cultivated lana and cultivtion time were measured seperately. As a result, while cultivating the land, fuel consumption at preperation of soil, seeding and manure, medical treatment, hoing and harvesting was measured At the results of tillaging land with a plough preparing soil with a cultivator and tooth harrow, seeding and fertilzer with a pnevmatic seeding machine, spraying with a field pulvarizator, hoing with a hoe cultivator and, harvesting with a combine, the total fuel consumptions were measured as 5.072 L/aa in unit area. 57.250 L/h in unit time and 25.410 L/t in unit yield. As a resula of these experiments, the highest fuel consumption v^as measured to be 2.700 L/da, 13-570 L/h, in land cultivation and the least one was found to be 0.103 L/da, 12.600 L/h and 0.515 L/t in spraying with field piilvarizator.