Fabrikasyon karma yem üretimi ve otomasyon sistemleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 39027
- Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
-45- 6. ÖZET Karma Yem Üretim Sanayii, ileri ülkelerde -uzun geçmişi bulunan bizde ise yeni olan, fakat hızla gelişen bir endüstri dalıdır. 250'ye ulaşan yem fabrikası sayısı bunun bir örneğidir, Bir çok kimseler tarafından önemsenmeyen ve basit bir işlem sayılan bu endüstri, gerek otomasyon ve gerekse formülasyon ve teknoloji bakımlarından özel bir uzmanlık gerektirir. En ince noktalarına kadar değinmek gerekir. 'Bir yem fabrikasında aksa yan tek bir kusur dahi olsa, entegre olan bu olay sonucu kalitesiz yem ortaya çıkacaktır. Bunun ortaya çıkaracağı sorunları göz önüne alarak teknolojiye ayak uydurularak en son sistemlerin takip edilmesi ve yerinde karar verilmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, yeni otomasyon sistemleri ve otomasyon çalışmaları ile kaliteli yem üretimi hakkında fikir vermektedir. Bunun için materyal olarak alman makinalar karşılaş tırılmış fabrika içi ve dışı çalışmaları yapılmıştır. fabrikasyon Yem üretimindeki akış işlemleri dikkate alınarak, araştırılan makina ve sistemlerde, preslemede yatay akışlı presin, soğutmada yatay akışlı soğutucunun, kepek boşaltma hat tında otomasyon uygulamanın, ürünün tüm kademelerinde pnomatik emişli götürücülerle taşınmasının diğerlerine kıyasla yem kalitesi, üretim kapasitesi ve maliyet yününden daha iyi sonuçlar verdiği saptanmıştır. Sonuç olarak makinaların özellikleri değerlendirilerek uygun makinalar ortaya çıkarılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-46- 7. SUMMARY The Turkish feed manifacturing program is younger than developed countries, "but this industry is growing up guickly in Turkey. That is the example, 250 feed factorys about this subject. Many people say that; This industry is simple and not important. It needs special prosses about Automation, formula tion and tecnic so thinking ways must be wide and carefully in this industry. If the feed factory has one thing which is wrong, the case ıs entegre because of this the product will be unguality. To see those problems to look forward with new tecnoloji and -lost systems are neeessarilly. The other thingj you should know, when you will aecide. Reel aim about this research is gave new automation systems, studies of the new automation, quality production with those system and new ideas about in this industry. In that case the machines are compared which is material, the search has been in factory and field. To be result, characteristics of the machines are utilized and ıaeal machine is showed I gave some offers about this sub ject in soon.