Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda sigara içiminin periferik kandaki lenfosit alt gruplarına ve solunum fonksiyon testlerine etkisi
The effect of smoking on peripheral blood lymphocyte subsets and pulmonary function tests of patients having chronic renal failure
  1. Tez No: 390265
  2. Yazar: ÖZLEM DÜVENCİ BİRBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞERREF ŞULE AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Enfeksiyonlara karşı savunmayı sağlayan hücre, doku ve moleküllerin toplamına immün sistem adı verilir. Günümüzde sigara içiminin immün sistemi baskıladığına ilişkin yeterli kanıt bulunmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği (KBY) hastalığının da immün sistemi etkilediği bilinmektedir. Ancak KBY ve sigara içiminin birlikte immün sistem üzerine olan etkisinin araştırıldığı çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Çalışmamızda, KBY'li hastalarda azalmış olan immün yanıtın, sigara içiminden olumsuz etkilenip etkilenmediğini araştırmayı hedefledik. Bu çalışmada, sigara içen ve içmeyen KBY'li hasta gruplarını periferik kan lenfosit alt grupları yönünden karşılaştırdık. Sigara bağımlısı olan hastalara ayrıca Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi uygulanarak bağımlılık düzeyi ile lenfosit alt grupları sayısının korelasyonunun değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmamız; KBY nedeni ile takipli 126 hastadan oluşuyordu. Hastalar sigara içme durumlarına göre sigara içen ve içmeyen olarak 2 gruba ayrıldı. Sigara içen 53 hastanın yaş ortalaması 53.2±1.5 yıl, sigara içmeyen 73 hastanın ise yaş ortalaması 59.2±2.2 yıl olarak hesaplandı. Sigara içen grubun sigara içme süresi ortalama 30.7±2.7 paket-yıldı.
Özet (Çeviri)
The sum of cells, tissues and molecules defending body against infections is called immune system. Nowadays we have proof showing that smoking suppresses the immune system. It is known that chronic renal failure also effects the immune system. However number of researches investigating the effect of both chronic renal failure and smoking are limited. In our study, we planned to investigate whether smoking effects the diminished response of immune system in patients having chronic renal failure. In this study we compared peripheric blood lymphocyte subsets in smoking patients to non smoking ones all having chronic renal failure. We also aimed to perform Fagerström Test for Nicotine Dependence and evaluate its correlation with lymphocyte subsets count among patients who are current smokers. There were 126 patients followed for chronic renal failure in our study. According to their smoking habits, patients were divided into 2 groups; smokers and non-smokers. Average age of 53 smoking patients was calculated as 53.2±1.5 years, while 73 non-smoking patients had an average of 59.2±2.2 years. The mean duration of smoking in smoker group was 30.7±2.7 pack-years.