Pnömoni öyküsü olan yaşlılarda yutma fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the history of pneumonia in the elderly swallowing function
  1. Tez No: 390295
  2. Yazar: MERVE AKÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma; pnömoni öyküsüne sahip olan yaşlılarda yutma fonksiyonunu değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 73,00±7,93 yıl olan 22 pnömoni öyküsü olan yaşlı çalışma grubu olarak, yaş ortalaması 70±6,39 yıl olan 22 pnömoni öyküsü bulunmayan yaşlı kontrol grubu olarak dahil edildi. Yaşlı bireylerin yutma fonksiyonu, su yutma testi ve yutma yeteneği ve fonksiyonu değerlendirmesi (SAFE) ile değerlendirildi. Değerlendirmelerde bireylerin klinik olarak yutma fonksiyonu, beslenme, komorbidite, yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktivitelerine yer verildi. Pnömoni öyküsü olanların %59,1'inde yutma yeteneğinde azalma bulunurken, pnömoni öyküsü olmayanların %9,1'inde yutma yeteneğinde azalma bulundu. Yutma değerlendirmesinde, pnömoni öyküsü olan bireylerin %18,2'sinde öksürme refleksi görülürken, %50'sinde sessiz aspirasyon belirtileri gözlendi. Suyu içtikten sonra anormal ses ve zorlu solunum bulgusu, pnömoni öyküsü olan kişilerde pnömoni öyküsü olmayanlara göre daha fazla (p0,05). Pnömoni öyküsü olan bireylerin beslenme değerlendirme sonuçlarına göre, %45,5'inde malnutrisyon görüldü. Pnömoni öyküsü olanların yutma değerlendirmesinin oral ve faringeal fazı ile beslenme değerlendirmesi arasında (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was made to evaluate the swallowing function in the elderly with the history of pneumonia. The study, with a mean age of 73.00 ± 7.93 years, 22 working groups with a history of pneumonia in the elderly, with a mean age of 70 ± 6.39 years, were included in the 22 with no history of pneumonia in the elderly control group. Swallowing function of elderly people, water swallow test and swallowing ability and function evaluation (SAFE) were evaluated. In evaluation, clinical swallowing function of individuals, nutrition, comorbidity, quality of life and activities of daily living was given. Of which the history of pneumonia, which was found in 59.1% reduction in swallowing ability, without a history of pneumonia were found in 9.1% decrease in swallowing ability. Swallowing evaluation of individuals with a history of pneumonia, coughing reflex was observed in 18.2%, 50% showed signs of silent aspiration. After you drink the water, abnormal respiratory sounds and challenging findings in individuals with a history of pneumonia, pneumonia more than those without a history (p 0.05). Individuals with a history of pneumonia, according to nutritional assessment results were seen in 45.5% of malnutrition.Of which the history of pneumonia, oral and pharyngeal phase of swallowing evaluation between nutritional assessment (p 0.05).