Acil serviste pnömoni tanısı alan huzurevinde yaşayan hastalarda dinamik tiyol/disülfid dengesi, iskemi modifiye albumin ve ferroksidaz düzeyinin prognostik değeri
Prognostic value of dynamic thiol/dissulfid balance, ischemia modified albumin and ferroxidase kevels at emergency service patients living in A nursing home with diagnosis of pneumonia
  1. Tez No: 497011
  2. Yazar: HALİL İLKER YENCİLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Pnömoni, alt solunum yolu enfeksiyonu belirtileri ile radyolojik olarak infiltrasyonun olduğu ve solunum yollarından alınan örnekte bir patojenin tanımlanabildiği klinik bir sendromdur. Pnömoninin sebebi olan etken tahmin edilerek ampirik tedaviye en erken dönemde başlanmalıdır. Pnömoniler, etkenlerine göre Toplum kökenli (TKP) ve Hastane kökenli pnömoni (HKP) olarak ikiye ayrılır. Son 90 gün içinde iki gün veya daha fazla hastanede yatma, sağlık bakımı için uzun süreli bakım evinde kalma, evde infüzyon tedavisi alan (antibiyotik dahil), evde bası yarası bakımı yapılması, son 30 gün içinde hemodiyalize girme ve aile bireylerinde çoklu ilaca dirençli bakteri enfeksiyonu varlığı durumlarından herhangibirisi olduğunda Sağlık Bakımı ile İlişkili Pnömoni (SBİP) olarak tanımlanır. 1975 yılı itibariyle 65 yaş üstü yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranı %4,6 iken 2016'da bu oran % 8,3'e yükselmiştir. Artan yaşlı nüfusa bağlı olarak huzurevlerinde yaşayan yaşlıların sayısı zamanla artmaktadır. Ülkemizde tam karşılığı olmamakla birlikte TKP'den mikrobiyolojik ve klinik olarak farklı seyredebilen Bakımevi İlişkili Pnömoni (BİP) kavramı da ayrıca tartışılmaktadır. Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi pnömonide de oksidatif stres patogenezi üzerinde çok tartışılan bir konudur. Son yıllarda oksidatif stress kaynaklı substratları ölçen parametreler geliştirilmiştir. Bu çalışmada, bu amaçla bakımevi ilişkili pnömoni hastalarında çalışılan EREL Paneli olarak ifade edilen kombinasyon tiyol/disülfid dengesi, iskemi modifiye Albumin (IMA) ve ferroksidaz aktivitesi parametrelerini içermektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde etik komite ve hastaların onayı alınarak yapılmıştır. Kliniğimize Kasım 2017- Şubat 2018 tarihleri arasında başvuran, BİP ve TKP tanıları alan ile sağlıklı gönüllülerden oluşan 107 hasta prospektif incelendi. Çalışmaya 65 yaş üzeri, hikaye, fizik muayene ve görüntüleme eşliğinde tanı alan ve çalışmada yer almaya rıza gösteren gönüllüler dahil edildi. Başvuru anında vital parametreleri ölçüldü. Rutin tetkikler olan tam kan sayımı, geniş biyokimyasal parametreleri ile ek olarak Erel ve Neşelioğlu'nun geliştirdiği nativ tiyol (NT), disülfid (D), toplam tiyol (TT), iskemi modifiye Albumin (IMA), ferroksidaz ve bu parametrelerin birbirine oranlarından oluşan indeksleri içeren EREL paneli çalışıldı. Bulgular: Çalışmamızda pnömoni tipi grupları arasında cinsiyet ve ferroksidaz aktivitesi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Yaş, NT düzeyi, IMA düzeyi, CRB65 skoru, PSI skoru ve evrelemesinde ve 28 günlük mortalitede istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Toplam 72 pnömoni hastasında hikayede konjestif kalp yetmezliği olması, sistolik kan basıncı, nabız sayısı, hematokrit değeri, laktat düzeyi ve PSI evresinin mortaliteye etkisi olduğu görüldü. Sadece bakımevi ilişkili pnömoni grubu ele alındığında mortaliteyi etkileyen faktörler KKY öyküsü olması, SKB ve Nabız düzeyidir. Sonuç: Esas araştırma konumuz olan EREL paneli oksidatif stresi göstermesi açısından ve hastalık ciddiyetini ifade etmekte değerli olabilir; ancak mortalite öngördürücülüğü açısından yararlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Pneumonia is a clinical syndrome in which there is a radiological infiltration with the sign of lower respiratory tract infection and a pathogen can be identified in the specimen taken from the respiratory tract. The causative agent of pneumonia should be anticipated and empirical treatment should be started as early as possible. Pneumonias are divided into two groups according to their causes: Community acquired (CAP) and Hospitals acquired (HAP) pneumonia. To be in hospital for two days or more in the last 90 days, stay in long-term nursing home for health care, receiving infusion treatment at home (including antibiotics), nurseling decubit ulsers at home, hemodialysis within the last 30 days and presence of medicine-resistant bacterial infection in family members is defined as Health Care Acquired Pneumonia (HCAP) when there is any of these conditions. In 1975, the proportion of the population aged over 65 years old was 4.6%, but in 2016 it increased to 8.3%. In according to population of elderly, the number of nursing home will be increasing in time. In our country Though it is not being full identified in our country, Nursing Home Acquired Pneumonia is also discussed here which is differentiated mikrobiologically and clinically from community acquired pneumonia (CAP). As well as in all infections, is a highly contoversial issue on oxidative stress pathogenesis in pneumonia. In recent years, that measure oxidative stress induced substrates. In this examination thiol/disulfide balance, ischemia modified albumin (IMA) and ferroxidase activity were measured by the panel which called as EREL panel. Materials and Methods: This study was conducted with the approval of ethical committee and patients in Ankara Yıldırım Beyazıt University Atatürk Training and Research Hospital Emergency Medical Clinic. We studied 107 patients including healthy volunteers who applied to our clinic between November 2017 and February 2018 and who had HCAP and CAP diagnoses. This study included volunteers over 65 years of age who were diagnosed with medical history, physical examination, and medical imaging. Vital parameters were measured at the time of application. In addition to complete blood count and extensive biochemical parameters which is routine examinations, we studied the EREL panel, developed by Erel and Neşelioğlu, containing native thiol (NT), disulfide (D), total thiol (TT), ischemia modified albumin (IMA), ferroxidase and indices of these parameters. Results: In this study, there was no statistically significant difference was found in gender and ferroxidase activity between the pneumonia types; but there was statistically significant difference in age, NT level, IMA level, CRB65 score, PSI score and staging and 28 days mortality. Congestive hearth failure, systolic blood pressure, pulse rate, hematocrite value, lactat value and PSI score and stage are effective on mortality of totally 72 patient. Considering only the nursing home acquired pneumonia group, the factors affecting the mortality are the cognestive hearth failure in the medical history, sistolic blood pressure and the pulse rate. Conclusion: EREL panel, which is the main research topic is a valuable parameter at early detection in terms of oxidative stress; however, according to the results, it was seen that there was no effect on mortality.