Toplum kökenli pnömoni olgularında kırılganlık (frailty) indeksinin pnömoni ağırlığı, hastane içi, 1.ay ve 3.ay mortalite üzerine etkisi
Impact of frailty index in community-acquired pneumonia cases onpneumonia severity, mortality in hospital, 1-month and 3-month mortality
- Tez No: 887757
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Toplum kökenli pnömoni (TKP), tüm dünyada mortalitenin önemli nedenlerindendir ve yaşla birlikte mortalitenin arttığı bildirilmektedir. Bu nedenle yaşlı olgular sınıflandırılarak“kırılgan yaşlılar”olarak yeni bir konsept oluşturulmuştur. Klinik Kırılganlık Ölçeği (CFS) bu ihtiyaç nedeniyle geliştirilmiştir. Kırılgan hastaları saptamak TKP'ye bağlı mortalite ve morbiditenin önlenebilmesi açısından önemlidir. Çalışmamızda TKP olgularında kırılganlığın pnömoni ağırlığı, hastane içi, 1ay ve 3.ay mortalite üzerine etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.04.2023-31.09.2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi göğüs hastalıkları servisi, yoğun bakım üniteleri ile polikliniklerinde takip edilen TKP tanılı hastalarda yapıldı. Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Etik Kurulu'ndan onay alınarak başlandı. Çalışmaya alınma kriterlerine uygun 202 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, komorbiditeleri kaydedildi. Hastalar CFS'ye göre 9 gruba ayırılarak grup 5 ve üzeri olgular kırılgan olarak sınıflandırıldı. Başvuruda CURB-65 skorları, multilober tutulum varlığı, serum C-reaktif protein (CRP), prokalsitonin (PCT) ve beyaz küre (WBC) serum düzeyleri bakıldı. Hastaların hastane içi, 1.ay, 3.ay mortalite bilgileri kaydedildi. Kırılgan olan olgular ile olmayan olgular çalışma verileri açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bulgular: Olguların %56,9'i (n=115) erkek, %43,1'i (n=87) kadın idi. Hastaların yaş ortalaması median (minimum-maksimum) 69,70±14,46 (22-95) yıl idi. Hastaların %72.3'ünde multilober tutulum izlendi. Hastaların %32,2'sinin (n=65) kırılgan olduğu ve yaşlarının anlamlı olarak büyük olduğu saptandı (p0.05, p>0.05, p>0.05).
Özet (Çeviri)
Impact of Frailty Index in Community-Acquired Pneumonia Cases on Pneumonia Severity, Mortality in Hospital, 1-Month and 3-Month Mortality Introduction: Community-acquired pneumonia (CAP) is a significant cause of mortality worldwide, with an increase in mortality reported with age. Therefore, a new concept has been established by classifying elderly cases as“frail elderly.”The Clinical Frailty Scale (CFS) was developed to meet this need. Identifying frail patients is crucial for preventing mortality and morbidity associated with CAP. In our study, we investigated the impact of frailty on pneumonia severity and mortality in-hospital, 1-month and 3-month mortality in CAP cases. Materials and Methods: The study was conducted between April 1, 2023, and September 31, 2023, on patients diagnosed with CAP followed in the chest diseases wards, intensive care units, and outpatient clinics of Ankara City Hospital. Ethical approval was obtained from the Ethics Committee of Ankara City Hospital. A total of 202 patients meeting the inclusion criteria were enrolled in the study. The patients' age, gender, and comorbidities were recorded. Patients were divided into 9 groups according to CFS, with group 5 and above classified as frail. At admission, CURB-65 scores, multilobar involvement, serum C-reactive protein (CRP), procalcitonin (PCT), and white blood cell (WBC) levels were assessed. In-hospital, 1-month, and 3-month mortality data were recorded. Frail and non-frail patients were comparatively evaluated in terms of study data. Results: Of the cases, 56.9% (n=115) were male, and 43.1% (n=87) were female. The median (minimum-maximum) age of the patients was 69.70±14.46 (22-95) years. Multilobar involvement was observed in 72.3% of the patients. It was found that 32.2% (n=65) of the patients were frail and their age was significantly higher (p0.05 for each).