Mastitisli ineklerden izole edilen Staphylococcus aureus suşlarının bazı virulans faktörlere [SPA (Xr ve IgG bağlanma bölgesi), COA, cLFA] göre tiplendirilmesi
Typing of staphylococcus aureus strains isolated from bovine mastitis according to some virulance factors [SPA (Xr ve IgG binding region), COA, cLFA]
- Tez No: 390330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Mastitis sığırlarda çoğunlukla Staphylococcus aureus'un neden olduğu yaygın hastalıklardan biridir. S. aureus sığırlarda mastitise neden olan virulans faktörler olarak rol oynayan birçok protein kodlar. Bu çalışmada mastitisli ineklerden izole edilen 98 S. aureus suşunda PCR ile spa-X, spa-IgG, clfA ve coa gibi virulans genlerin varlığı/yokluğu belirlenmiş ve gözlemlenen genlerin büyüklüklerinin analizi yapılmıştır. PCR sonuçlarına göre 98 örneğin %98.97'i spa- X genini, %80.61'i spa-IgG genini, %76.53'ü clfA genini, %74.S48'i coa genini bulundurduğu sonucu elde edilmiştir. Ayrıca spa-X geninde 100 bç, 250 bç, 300 bç, spa-IgG geninde 800 bç ve 900 bç clfA geninde 1000 bç coa geninde 600 bç, 700 bç ve 850 bç büyüklüğünde bantlar elde edilmiştir. Sonuç olarak mastitisli ineklerden izole edilen S. aureus suşlarında bu virulans genlerinin prevelansının yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu virulans genlerin tiplendirilmesi gelecekteki aşı çalışmalarına ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Mastitis is one of the common diseases caused mostly Staphylococcus aureus in dairy cows. S. aureus encodes many proteins that act as virulence factors. Leading to mastitis in cattle. In this study, existence/absence of virulans genes like spa-X, spa-IgG, clfA and coa have been determined in 98 S. aureus strain isolated from bovine mastitis and the quantity of these genes has been analysed by PCR. According to the results of PCR, 98 examples consist 98.97% spa-X gene, 80.61% spa-lgG gene, 76.53% clfA gene 74.48% coa gene. In addition, 100 bç, 250 bç, 300 bç have been found in spa-X gene; 800 bç and 900 bç have been found in spa- lgG gene; 1000 bç have been found in clfA gene; 600 bç, 700 bç and 850 bç have been found in coa gene. Consequently, in S. aureus strains isolated from bovine mastitis, the prevalence of these virulence genes were determined to be high. Typing of this virulence genes may shed light/on future vaccine studies.