Sivas ili sığırcılık işletmelerinde uygulanan bakım ve beslenmenin irdelenmesi
  1. Tez No: 4344
  2. Yazar: SIDIKA ÖZSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SEVGİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
39 - 7. ÖZET Araştırma Sivas il sınırlarında yer alan süt ve "besi işlet melerinde uygulanan 1)3111111 ve beslemenin ortaya konması amacına yö neliktir. Araştırma, Sivas il sınırları içinde kalan sığırcılık iş letmelerinden kademeli örnekleme yöntemi ile seçilen 90 adet sığır cılık işletmesinde yürütülmüştür» İncelenen ahırlarda en önemli sorun havalandırma ve temiz liktir. Ayrıca ahırların iç boyutlandırılmasında önemli hatalar yapılmaktadır. Süt sığırcılığı işletmeleri genellikle küçük işletmelerdir. İşletmelerden # 95*4 ünün kapasitesi 20 başın altındadır. Süt sığır cılığı işletmelerinde toplara hayvan varlığının % 58.2 sini Yerli kara ırkı sığırlar oluşturmaktadır. Yetersiz ve bilinçsiz bakım ve besle me sonucu bazı işletmelerde buzağı ölümleri % 10* a kadar yükselmekte dir. Süt sığırlarının rasyonlarında protein ve A vitamini yeter sizliği söz konusudur. Ayrıca mineral madde yetersizliğine bağlı aksaklıklar da gözlenmiştir. Sivas ilinde sığırlar yaklaşık olarak 5 ay mer'alatılmak- tadırlar. İncelenen işletmelerden % 95.6 smda elle sağım yapılmak tadır. Ve mastitis görülme oranı ise % 53 »3 dür. Besi işletmelerinin % 55.6 sının kapasitesi 25 başın üze rindedir. İncelenen besi işletmelerinin % 82.2 sinde ahır besisi uygulanmaktadır. Besi sığırlarının % 41. 9 unu Brown-Swiss x Yerli Kara melezleri oluşturmaktadır» İşletmelerde genellikle genç sığırlar besiye alınmaktadır. Besi sığırlarının % 89»0 unu 2 ve 3 yaşlı sığırlar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 40 - 8. SUM1L&.RY The &im of this study was to investigate dairy and beef cattle management and feeding methods applied in Sivas location. The investigation has carried out in Sivas by using over lapped sampling method practiced 90 dairy and beef cattle farm. The most important problems in examined barns are venti lation and hygienic problems. Generally dairy cattle farms are Small. The capacity of 95.4 percent of these farms is l&wer than 20 animals. 58.2 percent of total cattle, are? rVerlr: Karain dairy cattle farms. Ca] r mortality as a result of insufficient feeding and management errors. Increase up to 10 percent. Also, it has been observed that there is deficiency in protein and vitamin-A as well as mineral deficiency in dairy cattle ration. Dairy cattle are approximate lly ranged 5 months in Sivas. Hand-milking in 95.6 percent of investigated farms is appliod. On the other hand, disease of Kastitis observed in 53*3 percent of all farms. 55» 6 percent of beef cattle farms have more than 25 animals. Animals in 82.2 percent of examind beef cattle farms, are fed in stable. 41.9 percent of beef cattle are Brown-SwissxYerli Kara. Generally, growing beef cattle in investigated farms are fed. 89 percent of beef cattle farms fe^sbar 2-3 ^ş^c-olâ animals.