Ülkemizde kullanılan çeşitli fide harçlarının bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi ve uygun fide harcının geliştirilmesi
- Tez No: 39034
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
v. 4-7 VII. OZET ı Ülkemizde kullanılan farklı harçların fiziksel v® kimyasal özelliklerinin belirlenmesi ve bu harçların domates fidesi yetiştiriciliğine etkisinin incelenmesi açısından yapılan bu denemede 12 adet farklı harç değişik tavsiyelerdeki besin ilaveleriyle kullanılmıştır. Bu besinler tohum ekiminden önce harca karıştırılmak suretiyle uygulanmıştır. Denemede supermarmande domates çeşiti test bitkisi olarak kullanılmıştır. Deneme iki aşamada yürütülmüş olup birincide tohum kasalarına dol durulan harçlar tesadüf blokları deneme desenine göre dizilmiş ve tohumlar ekilmiştir. Birinci kısımda sürme için ortalama gün sayısı ve sürme yüzdesi hesaplanmış tır. En iyi sürme ortalama gün sayısı, hacim olarak 1 perlit s 1 toprak» 1 kum içerikli Hll'de 7.75 gün; 3 a- hır gübresi, 7 toprak, 2 kum içerikli H2'de 8.87 gün v® 1 ahır gübresi, '3.33 funda.toprağı, 1.33 meşe yaprağı, 1.25 perlit içerikli ticari harç olan H12 den, 12.5 gün olarak elde edilmiştir. Sürme yüzdeleri en iyi H2 (% 89) ve Hll, H12 (% fe7)de görülmüştür. Denemenin 2, kısmı ise aşırı tuzluluktan dolayı çimlenme görülmeyen ahır gübresinin besin elementi ilave edilmiş ve edilmemiş formları olan H9 ve H10 çıkarıldığından, 10 farklı h^rç ve 2 gübre faktörü ile tesadüf. blokları deneme deseninde 15x15 coı'lik siyah plastik tor-- 4*3 balara alınan bitkilerle 4 tekerrürlü olarak faktöriyel bir düzenleme yapılmıştır» Gübre faktörleri (Gl; 105 ppm S, 87 ppm P* 278 ppraKî G2: 170 ppm N, 87 ppn P, 278 ppra K) beş gerçek yapraklı safhaya ulaşan bitkilere uygulanmıştır. Yanlızca Hll ve H12 deki bitkiler sulu gübre olarak verilen besin elementi uygulanacak forma ulaşmışlar ve dikerleri deneme sonuna kadar bu seviyeye geleme diklerinden sulu gübre almamışlardır. Tüm sonuçlar önce bir arada tesadüf blokları de neme desenine göre sonrada yanlızca besin elementi uygulanan bitkilerden alınan sonuçlar faktöriyel düzenlemeye göre varyans analizine tabi tutulmuş ve önemlilikleri»'49 - Sonuç olarak uygun fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip Hll ve H12 harçlarının, tuzluluğu düşük ahır gübresiyle uygun şekilde birçok farklı karışımlarında hazırlanmış harçlarla birlikte daha geniş kapsamlı bir araştırmada denenmesi v.e ülkemiz için standart bir harcın belirlenmesi çalışmalarının sürdürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
- 50 - VIII. STJWARY Tvelwe compost with different fertilizer applications were useu to determine the physical and chemical characteristics of the composts used in our country anü the effect of the composts on the growth of the tomato seedlings was also investigated. The fertilizers were applied as a base dressing,. The tomato c.v. Super ^armande was usea as a test plant. The experiments were maae in two stages. The tomato seeds were sown in seed boxes containing different composts. designed according to randomised blocks in the first stage. The mean number of days to emergence $ere calculated The best mean number of (lavs to PfliprwricB i 7^ Ho-.ro u«oa- 51 - Then 10 different composts and 2 fertilizers were arranged factorially and the plants in black polythene pots,, lt>xl5cm, ware placed according to the randomised block design with 4 replications. Fertilizers (Gi:105 ppm $9 87 ppm P, 278 ppm K; G2: 170 ppm N, 67 ppm P, 27Ö ppm K) were given vrher. the plants had b true leaves. Only the composts Hll and H12 reached the stage to apply mineral nutrients which were given as a liquid feeding. tfirst, all the results were analysed accordung to the randomised block design, then only the composts had liquid feeding analysed factorialy. Treatment H12G1 for the stern weight, H12G1 for the root weight and H12G2 for the stem diameter gave the best results.