Metin madenciliği tabanlı bir web sitesi sınıflandırma aracı tasarımı
A web site classification tool design based on text mining
  1. Tez No: 390343
  2. Yazar: FİLİZ ERTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ZAFER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Teknoloji her geçen gün şaşırtıcı biçimde ilerlemekte ve hayatımızı kolaylaştıran pek çok yeniliği beraberinde getirmektedir. Bu gelişimlere paralel olarak, analizi mümkün görünmeyen veriler kullanılır hale gelmektedir. Veritabanında kategorize edilerek saklanan yapısal verilerin yanı sıra, yapısal olmayan metin halindeki veriler de sınıflandırma yöntemleri kullanılarak kategorilere ayrılabilir ve dolayısıyla sorgulanabilir bir yapıya dönüştürülebilir. Metin verisi üzerinde analizler yapılabilir, aranan bilgiye rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Bu tez çalışmasında, ortaya çıkarılan sınıflandırma aracı ile Google arama motoru üzerinde yazılan anahtar kelime sonucunda çıkan bağlantıların gerçekten o anahtar kelime ile uyumlu olup olmadığı ortaya çıkarılmaktadır. Metin madenciliği sınıflandırma algoritmalarından olan Naïve Bayes metodu kullanılarak sonuçlar analiz edilmiş ve arama sonucunda çıkan bağlantıların o anahtar kelime ile uyumlu olma olasılıkları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology is improving surprisingly every day and bringing many other innovations with it. In parallel with these developments, data that seems impossible to analyze becomes usable. Besides structural data kept with categories, other text data can also be categorized by classification methods and becomes usable to examine. Text data can be analyzed and the searched information can be achieved easily. In this study, by the classification method developed, it is possible to see if the results of a Google search is really compatible with the key word. The results are analyzed by using Naïve Bayes, one of text mining classification algorithms, and the compatibility possibilities between the results and key words are calculated.