Üretim stratejilerinin belirlenmesinde karar verme modeli önerisi
Decision making model proposal for determination of production strategies
- Tez No: 390342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN APAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Üretim yapan firmalar, üretim yapmaya başlamadan önce birçok değişkene göre üretim stratejilerini belirlemektedir.Bu süreçte yaşanabilecek olumsuzlukları ve karar verme sürecini sistematik bir yolla çözümlemek için çalışmamız, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) metodunu önermektedir. Sektörel olarak yaptığımız bu çalışma doğrultusunda otomotiv sektöründe yöneticilik yapan bir kişi, üretim stratejisini en çok etkileyen kriterlerin ÇKKV yöntemleri ile modellenmesine yardımcı olmuştur.Literatürdeki üretim ile ilgili çalışmaların incelenmesinin yanı sıra, çalışmada karar verme modelinin çözümlenmesi için farklı amaçlar doğrultusunda iki sayısal teknik kullanılmıştır. Bunlardan biri DEMATEL metodu (Decision Making Trail and Evaluating Laboratory), diğeri ise ANP (Analytical Network Process, Analitik Ağ Süreci)' dir.
Özet (Çeviri)
Manufacturing companies determine their production strategies according to the many variables before starting to produce.The study proposes the MCDM (Multi Criteria Decision Making) method to manage the difficulties may occur in this process and decision making in a systematic way.In accordance with this sectoral study, it helped to the modelling of the most effective criteria for the production strategy of an employee working as a manager level in the automative industry by MCDM method.As well as the analysing the studies related to the production in the literature, two numerical technics have been used to resolve the decision making models for different purposes. One of them is DEMATEL method (Decision Making Trail and Evaluating Laboratory) an the other is ANP (Analytical Network Process, Analitik Ağ Süreci)