Yasadışı trol balıkçılığının engellenmesinde anti-trol resif tasarım ölçütlerinin belirlenmesi üzerine çalışmalar
Studies on determining anti-trawl reef criteria for the purpose of preventing illegal trawl fishing
  1. Tez No: 390358
  2. Yazar: MESUT ULUGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK OZAN DÜZBASTILAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, İzmir Körfezi'nde yasadışı trol avcılığını engellemek için bir“örnek olay”çalışması yapılmıştır. Bu amaçla, bazı anti-trol tasarım ölçütlerine göre yapay resif tasarımı ve yasa dışı avcılığın yoğun olarak yapıldığı iki bölge için anti-trol resif sahası planlanmıştır. Yasadışı trol avcılığının yoğun olduğu örnek bir saha belirlenirken, bölgedeki coğrafi özellikler (derinlik, dalga hareketleri vb.), yasal balıkçılık faaliyetleri, balıkçı teknelerinin ve av araçlarının özellikleri (motor gücü, kapılar arası mesafe vb.), üretim, nakliye ve atılması gibi proje aşamaları da saptanmıştır. Bu örnek olay çalışmasında, İzmir Orta Körfezi'nde iki farklı anti-trol yapay resif sahası seçilmiş ve iki bölge için toplam 6.808 adet resif bloğu ön görülmüştür. Bloklar arası mesafe 25 ile 200 m arasında değişmekle beraber, yerleştirme derinliği 27 ila 47 m su derinliklerindedir. Örnek projenin tamamlanma süresi 9 ay, toplam maliyeti ise 8.046.856 TL (3.350.019 USD) olarak belirlenmiştir. Bu tez kapsamında oluşturulan örnek olay çalışması, bu bölgede yoğun olarak sürdürülen yasadışı avcılık faaliyetlerine engel olarak, diğer paydaşların ( Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı birimler, Sahil Güvenlik, yerel belediyeler ve sivil toplum kuruluşları) yasadışı avcılıkla sürdürdükleri mücadeleye yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was examined a“case study”to prevent illegal trawling in Izmir Bay. For this reason, an anti-trawl artificial reef was designed and two artificial reef areas were planned concerning specific design criteria to prevent illegal fisheries. While determining artificial reef areas, geographic features (water depth, wave data etc.), legal fishing activities and main characteristics of fishing boats and gears (engine power, distance between otter boards etc.), manufacturing, transportation and deployment of anti-trawl reefs including stages of the project. In the case study, 6.808 anti-trawl reef units were estimated for two anti-trawl artificial reef areas in the Middle Bay of Izmir. The distance between reef blocks and deployment depth were determined as between 25-200 m and 27-47 m. respectively. The duration of the project was expected as 9 months and the total budget of the project was estimated as 8.046.856 TL (3.350.019 USD). It was aimed to stop illegal fishing activities in that region by using anti-trawl reef blocks and assisted to other stakeholders (Units of Ministry of Food Agriculture and Livestock, Coast Guard, municipalities and Non-governmental Organizations) for the prevention of illegal fisheries.