Kentsel atıksu arıtma çamurlarının yönetimi
Management of urban wastewater treatment sludge
  1. Tez No: 390367
  2. Yazar: ELSHAN KARIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AYVAZ, PROF. DR. AYŞEGÜL PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, su ve çamur arıtım kapasiteleri ve yöntemleri birbirinden farklı 3 adet atıksu arıtma tesisinin (İzmir Çiğli, Adana Seyhan ve Adana Yüreğir) çamur yönetimi incelenmiştir. Tesislerde uygulanan çamur arıtma yöntemleri ve stabilizasyon yöntemleri hakkında geniş bilgi sunulmuştur. 604.800 m3/gün kapasiteli İzmir'in en büyük atıksu arıtma tesisi olan İzmir Çiğli Kentsel Atıksu Arıtma Tesisi, 227.336 m3/gün kapasiteli Adana Seyhan Atıksu Arıtma Tesisi, 128.208 m3/gün kapasiteli Adana Yüreğir Atıksu Arıtma Tesisi incelenmiştir. Arıtma sırasında gerek ön çökeltim havuzlarından gerekse biyolojik arıtma sonrası son çökeltim havuzlarından çekilen arıtma çamurlarının susuzlaştırılarak hacminin azaltılması ve biyolojik stabilizasyonunun gerçekleştirilmesi T.C Çevre Mevzuatına göre zorunludur. Tesislerde bu amaçla yapılmış olan çamur ünitelerinde çamurun kütle dengesi kurularak istenilen çamur standartlarına ulaşılması bu tez kapsamında çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the sludge management of three different wastewater treatment plants (İzmir Çiğli, Adana Seyhan and Adana Yüreğir) have been investigated. The largest wastewater treatment plant of Izmir Çiğli Urban Wastewater Treatment Plant, which has wastewater capacity of 604.800 m3/day, Adana Seyhan with a wastewater capacity of 227.336 m3/day and Adana Yüreğir with a wastewater capacity of 128.208 m3/day are examined. During treatment processes, treatment sludge comes from both primary sedimentation tanks and final sedimentation tanks of biolocigal treatments. The volume of this sludge should be reduced by dewatering and also achieved to biological stabilization, which is required enviroment legislation of Republic of Turkey. To achieve the desired sludge standards by setting of mass balance of the sludge in the sludge unites of the plant, is targeted in the context of the thesis as well.