Pamuklu tekstil atıklarından selüloz eldesi, hidroksietil selüloz sentezi, karakterizasyonu ve kullanım alanlarının araştırılması
Synthesis of cellulose from cotton textile waste, preparation of hydroxyethyl cellulose, characterization and investigation of uses.
  1. Tez No: 390368
  2. Yazar: BURCU ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Artan nüfus ve tükenen doğal hammaddeler göz önüne alındığında, tekstil sanayisinde atık linterlerin geri dönüşümü ile ülkenin atık sarfiyatının azaltılması oldukça önem kazanmıştır. Dolayısıyla atıkların geri dönüşümü ile doğal kaynaklar daha verimli bir şekilde kullanılarak tükenme sorununun önüne geçilmesi düşünülmektedir. Tekstil fabrikalarında pamuk ipliği elde edilmesi ve işlenmesi sırasında, iplik elde etmek için uygun olmayan kısa boylu lifler vakum sistemiyle bir yerde toplanmaktadır. Bu şekilde toplanan pamuklu atıklara klima tozu denilmektedir. Bu çalışmada, klima tozları sodyum hidroksit ve hidrojen peroksit ile temizlenerek ağartılarak soğukta sodyum hidroksit ile merserize edilmiştir. Sonra, etilen oksit ile mikrodalga ışını altında Hidroksietil selüloz (HEC) sentezlenmiştir. Sentezlenen hidroksietil selülozun yapısı analitik ve spektroskopik (proton-, katı-karbon-NMR, FT-IR) yöntemler ile aydınlatılmıştır. SEM analiziyle yüzey morfolojisi incelenmiştir. DTA-TG ve DSC analizleri ile termal davranışı incelenmiştir, aynı zamanda viskozitesi ve DS değerleri belirlenmiştir. Ayrıca sentezlenen HEC, yanık yara merhemi yapımında kıvamlaştırıcı olarak kullanılarak viskozite değerleri ölçülmüştür. Merhem içerisindeki HEC miktarı arttıkça daha iyi kıvamlaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When considering the growing population and consumption of natural raw materials, with recycling of waste linter in the textile industry has gained importance for reduce in the country's waste consumption. Consequently, the natural resources through recycling of waste is thought to prevent the depletion problem by using a more efficient manner. During the process of cotton yarn in textile factories, unsuitable short fibers for obtaining spinning are collected in one place by a vacuum system. The cotton wastes collected in this way is called air-conditioning powder. In this study, air conditioning powder was purified and bleached with sodium hydroxide and hydrogen peroxide, it was mercerized with sodium hydroxide in the cold. Then, using ethylene oxide and under microwave irradiation hydroxyethyl cellulose (HEC) was synthesized. The structure of the synthesized hydroxyethyl cellulose is illuminated by analytical and spectroscopic methods (proton-, solid-carbon-NMR, FT-IR). SEM analysis of the surface morphology was examined. DTA-TGA and DSC analysis by examined the thermal behavior of hydroxyethyl cellulose, also viscosity and DS values were determined. Additionally, synthesized HEC, using as a thickener in the burn wound cream, viscosity was measured. As increased the amount of HEC in the ointment, it has been observed that better thickening.