Yerel Beauveria bassiana izolatlarının kontrollü şartlarda Sitophilus oryzae erginleri üzerine etkileri
Effects of Beauveria bassiana isolates on Sitophilus oryzae adults under controlled conditions
  1. Tez No: 390392
  2. Yazar: ZEYNEP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUBİLAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Önemli bir depo zararlısı olan Sitophilus oryzae'ye karşı potansiyel mikrobiyal mücadele etmeni Beauveria bassiana'nın etkilerini bulmak amacıyla bu çalışma yürütülmüştür. Fungus izolatlarının konidileri 1000 ppm konsantrasyonunda uygulanmıştır. Fungus sporları 40 gram buğday daneleri ile karıştırılıp tüp içerisine konmuş daha sonra üzerine S. oryzae erginleri eklenmiştir. Deneyler karanlık ortamda 26±2 C sıcaklıkta ve %65±5 nemde gerçekleştirilmiş, ölümler 7. ve 14. günde kaydedilmiştir. Yüksek ölüm gösteren izolatlardan F7-1 ve F39-3 kullanılarak inkübasyon süresinin (3-15 gün) etkilerine bakılmıştır. Çalışma sonucunda, inkübasyon süresinin artması ile ölüm seviyesinin yükseldiği belirlenmiştir. F7-1 izolatının farklı konsantrasyonları (1500-1000-500-250 ppm) ile yapılan denemede spor konsantrasyonun en yüksek uygulaması sonucunda böcek ölümleri %87.7'ye kadar yükselmiştir. Üçüncü denemede, nispi nemin (%65, 75, 100) F7-1'in etkinliğine etksi test edilmiştir. Ortam nispi nemi %100' çıkarıldığında %91.6 ölüm oranı kaydedilmiştir. F7-1 uygulamasının F1 ergin çıkışı üzerine etkisine bakıldığında ise S. oryzae popülasyonunda %85.4 düşüş belirlenmiştir. Proje çalışmaları sonucunda B. bassiana'nın F7-1 nolu izolatının test edilen izolatlar arasında en iyi ve tutarlı sonuçları verdiği belirlenmiştir. Bu sonuçlar, uygun B. bassiana izolatı ve konsantrasyonun sağlanması durumunda buğday tahıl depolarında S. oryzae popülasyonlarının mücadelesinde B. bassiana'nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to find effects of Beauveria bassiana as a potential microbial control agent against Sitophilus oryzae an important pest of stored grains. Conidia of the fungal isolates were applied at the concentration of 1000 ppm. S. oryzae adults were placed in each tube containing 40 grams of wheat grains mixed with fungal spores. The experiment was conducted with four replications at 26±2 C temperature and 65±5% relative humidity in darkness, and mortalities were recorded on 7th and 14th days. Isoletes F7-1 and F39-3 were chosen for their high mortality effects and further tested to demonstrate the effects of incubation time (3-15 days). The mortality level increased as the incubation time was prolonged. In the experiment carried out with different spore concentrations (250, 500, 1000, 1500 ppm) the of F7-1, insect mortality reached up to 87.7% at the highest spore concentration. In the third experiment, the effect of relative humidity (65, 75, 100%) on the efficacy of F7-1 was tested. Insect mortality was recorded as 91.6% when the relative humudity was increased to 100%. It was also demonstrated that the application of F7-1 reduced the adult emergence of F1 progeny by 85.4%. According to the results, isolate F7-1 gave the best and the most consistent mortality data amongst the tested B. bassiana isolates. These results demonstrate that B. bassiana has a considerable potential to control S. oryzae populations in wheat grain stores when the right B. bassiana isolate and concentration are used.