Küçük ölçekli bir pilot biyodizel üretim tesisinin tasarım, imalat ve programlanabilir lojik denetleyici (PLC) ile kontrolü
Design, manufacture and control with a programmable logic controller (PLC) of a small scale pilot biodiesel production plant
- Tez No: 390409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANZER ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tasarlanan ve imalatı yapılan Programlanabilir Lojik Denetleyici (PLC) Kontrollü Küçük Ölçekli Biyodizel Tesisi 2 mm kalınlığında krom-nikel sacdan imal edilmiştir. Tesisteki tankları ısıtmak için çift cidarlı tanklar ve ısı transfer yağı kullanılmıştır. Sistemin kumandası için S7-1200 Siemens PLC ile kontrolü yapılmıştır. SCADA yazılımı ile operatör panel üzerinden sistemin her türlü kontrolü (çalıştırılması, durdurulması, operasyon parametrelerinin değiştirilmesi vb.) yapılabilmektedir. Tankların ısıtılmasında kullanılan ısıtıcılar Solid State Role (SSR) ile kumanda edilmiştir. Tanklardaki karıştırıcıları kullanmak için motor sürücüsü (invertor) kullanılmıştır. Tesis başarılı bir şekilde kumanda edilerek çalıştırılmış ve atık kızartma yağından biyodizel üretimi gerçekleştirilerek yakıt özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Designed and controlled by Programmable Logic Controller (PLC) small scale biodiesel plant was constructed using 2 mm chrome-nickel sheet. To heat the tanks in the plant, double sided tank and heat transfer oil were used. The system was controlled by S7-1200 Siemens PLC. All control types of the system can be done with SCADA (running, stopping, changing operation parameters etc.) Heaters used for heating the tanks were commanded by Solid State Role (SSR). Motor drivers (inverters) were used for the mixers in the tank. The plant has been activated by successfully controlling and determined the fuel properties of waste cooking oil biodiesel was produced.