Geri kazanılmış liflerden elde edilen çorapların boyutsal ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Dimensional and some physical properties of socks made from reclaimed fibres
  1. Tez No: 390448
  2. Yazar: HATİCE NUR ERÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHU DEMİRÖZ GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı orijinal poliester lifi ve geri kazanılmış lif karışımından elde edilen çorapların boyutsal ve fiziksel özelliklerini elastan ilavesinin etkisi ile birlikte orijinal pamuk lifinden yapılan benzer çorapların boyutsal ve fiziksel özellikleri ile karşılaştırmaktır. Geri kazanılmış lif içeren çoraplar pamuk çoraplardan daha yüksek ilmek yoğunluğu, ağırlık, kalınlık ve boncuklanma eğilimi ve daha düşük hava geçirgenliği göstermiştir. Geri kazanılmış lif içeren ve pamuk içeren çorapların patlama mukavemetleri arasında önemli bir fark gözlenmemiştir. Çorapların aşınma dayanımları aşınma devirlerinden sonraki ağırlık kaybı ve renk değerleri ölçülerek gözlemlenmiştir. Geri kazanılmış lif içeren çorapların aşınmadan sonraki ağırlık kayıpları pamuk çorapların ağırlık kayıplarından daha düşük olarak bulunmuştur. Aşınmadan sonraki renk özelliklerine göre, geri kazanılmış lif içeren çoraplar daha yüksek renk dayanıklılığı (K/S) ve daha düşük renk farkı (ΔE*) değerleri göstermiştir. Aşınmadan sonraki bu renk sonuçları geri kazanılmış lif içeren çorapların renklerini pamuk çoraplardan çok az derece daha az kaybettiği anlamına gelebilmektedir. Tüm sonuçlardan, orijinal pamuk lifi kadar, geri kazanılmış lif de poliester lifi ile karıştırılarak kabul edilebilir kalitedeki çorapların üretiminde kullanılabileceği sonucu çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the dimensional and physical properties of the socks made from the blend of reclaimed fibre and virgin polyester fibre with those of the similar socks made from virgin cotton fibre, together with the influence of incorporated elastane. The reclaimed fibre socks exhibit higher stitch density, weight, thickness and pilling tendency and lower air permeability than the cotton socks. No significant difference is observed between the bursting strength results of the reclaimed fibre and cotton socks. Abrasion resistance of the socks are assessed by measuring the weight loss and colour values after abrasion cycles. The weight loss values of the reclaimed fibre socks are found to be lower than those of the cotton socks after abrasion. Regarding to the colour properties after abrasion, the reclaimed fibre socks reveal higher colour strength (K/S) values and lower colour difference (ΔE*) values. These colour results after abrasion may imply that the reclaimed fibre socks lose their colour less than the cotton socks after abrasion. From all the results, it can be concluded that as well as virgin cotton fibre, reclaimed fibre can be used in the production of socks in acceptable quality by blending it with virgin polyester fibre.