Pamuk ve farklı tipte polyester lifleri kullanılarak örülen çift yüzlü örme kumaşların konfor özelliklerinin incelenmesi
Investigation of comfort properties of double face knitted fabrics produced by using cotton and different types of polyester fibers
- Tez No: 390449
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU DEMİRÖZ GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Giysi aracılığı ile vücudun ısı ve nem dengesini devam ettirerek insanlara konfor sağlayan giysi konfor özelliği giysi seçiminde maliyet, estetik görünüm ve kalite kadar istenilen önemli bir faktördür. İç ve dış yüzeylerinde farklı lif tiplerinin seçimini sağlaması nedeni ile, çift yüzlü atkılı örme kumaş tipi kumaşların konfor özelliklerini, özellikle de nem iletim özelliğini iyileştirmek için kullanılmaktadır. Bu çeşit örme kumaşın yüzeylerinde lif tipi olarak higroskopik ve hidrofob lifler kullanılmaktadır. Higroskopik liflerin nem çekme özelliği ve hidrofob liflerin nem iletim özelliğinin kombine edilmesi ile, kumaşın konfor seviyesi iyileştirilmektedir. Bu çalışmada, çift yüzlü kumaşların üretimi için higroskopik iplik tipi olarak pamuk ipliği ve hidrofob lif tipi olarak standart polyester, içi boş polyester, mikro polyester, tekstüre polyester ve tekstüre mikro polyesterden oluşan beş farklı çeşitte polyester filament iplik kullanılmıştır. Çift yüzlü örme kumaşlar pamuk ipliğinin ve beş farklı polyester ipliğinin kumaşların iç ve dış yüzlerinde kombine edilmesi ile üretilmiştir. Kumaşların konfor özelliklerini belirlemek için hava geçirgenliği, ısıl parametreler, su buharı geçirgenliği ve nem iletim değerleri ölçülmüştür. Sonuçlar karşılaştırmalı olarak, istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Deneysel sonuçlar kumaşların iç ve dış yüzlerinde kullanılan lif tipinin konfor özelliklerini önemli derecede etkilediğini göstermiştir. Polyester lif tiplerinden yapılan iç yüzeye ve pamuk lifinden yapılan dış yüzeye sahip kumaşlar en iyi nem iletimi özellikleri göstermiştir. Polyester lifleri hava geçirgenliği ve su buharı geçirgenliği değerlerini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Clothing's comfort property that provides comfort to people by maintaining the heat and moisture balances of body through clothing is an important factor demanded in clothing selection as well as cost, aesthetic appearance and quality. Due to ensure the selection of the different fibre types in the inner and outer faces, double face weft knitted fabric type is used to improve the comfort properties of fabrics, especially moisture management property. As a fibre type in the faces of this kind of knitted fabric, hygroscopic and hydrophobic fibres are used. With the combination of the moisture absorption property of hygroscopic fibres and the moisture transfer property of hydrophobic fibres, the comfort level of fabric is improved. In this study, for the production of the double face knitted fabrics, cotton yarn as hygroscopic yarn type and five different polyester filament yarns consisting of standard polyester, hollow polyester, micro polyester, textured polyester and textured micro polyester as hydrophobic yarn type were used. Double face knitted fabrics were produced by combining the cotton yarn and five different polyester yarns in the inner and outer faces of them. In order to determine the comfort properties of the fabrics, air permeability, thermal parameters, water vapour permeability and moisture transmission values were measured. The results were comparatively analyzed by using the statistical methods. The experimental results demonstrate that that the fibre type used in inner and outer faces of the fabrics affects the comfort properties significantly. The fabrics having the inner face made of polyester fibre types and the outer face made of cotton fibre showed the best moisture transmission properties. Polyester fibres increase the values of water vapour permeability and air permeability.