Motor operatörlerinin geometrisi üzerine
On the geometry of motor operators
- Tez No: 390466
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde ilk olarak kuaterniyonlar, dual sayılar, dual vektörler ve dual kuaterniyonlar ele alınarak bunlarla ilgili temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Daha sonra dual kuaterniyon vektörleri yardımıyla vida hareketleri ve özel durumları (kayma ve dönme hareketleri) incelenerek vida operatörleri bulunmuştur. Son olarak vida hareketinin daha gelişmiş (genel) hali olan motor hareketi incelenerek motor operatörü elde edilmiştir. Motor operatörü yardımıyla da ardışık motor hareketleri verilmiştir. Gerek vida hareketleri ve gerekse motor hareketi Maple proğramı yardımıyla örneklendirilerek bu hareketlerle ilgili şekiller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis firstly deals with quaternions, dual numbers, dual vectors and dual quaternions by giving basic definitions and explaining related concepts. Next, by investigating screw motion and some special cases (sliding and rotation motions) screw operators are calculated. Finally, by investigating motor motion, which is the more advanced and general form of the screw motion, the motor operator is obtained. Screw motion, as well as motor motion, is illustrated by examples and figures generated by the Maple software.