Dünyada ve Türkiye'de kriz dönemlerinde metal fiyatlarındaki değişimler
Changes in metal prices in periods of crisis in turkey and in the world
  1. Tez No: 390465
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞENSÖĞÜT, DOÇ. DR. VELİ UZ, YRD. DOÇ. DR. SUNAY BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Türkiye‟de ve dünyada kriz dönemlerinde değerli metal fiyatlarındaki değişimler incelenmiş olup, kriz dönemlerindeki metal fiyatları grafikler ile gösterilmiş ve o dönemlerdeki metal fiyatları değerlendirilmiştir. Ayrıca metal madenlerinin günlük yaşantımızda ne denli önemli bir yeri olduğu ve ülke ekonomilerine olan etkilerinden bahsedilmiştir. Metal madenlerinin fiyatları tüm dünya fiyatlarına yön veren Londra Metal Borsası ve New-York metal borsalarından alınmıştır
Özet (Çeviri)
In this project, both in Turkey and around the world in times of crisis in the precious metal price changes are examined, and the crisis period, metal prices with graphics shown during that period and metal prices have been evaluated. Also of metal mining in our life, how important a place as the country‟s economy and the effects are mentioned. In this work, the previous metal price changes during the period of crisis have been examined both in Turkey and around the World and given together with their graphical evaluation. In addition, the importance of mining in our Daily life and fort he economy of a country have been mentioned. All world prices leading to the prices of metals which have been taken from the London Metal Exchange and New-York metal exchange.