Samsun Terme doğalgaz çevrim santrali zeminlerinin fore kazık ve jet grout yöntemleri ile iyileştirilmesi
Soil improvement of Samsun Terme combined cycle power plant with piles and jet grout methods
  1. Tez No: 390480
  2. Yazar: CHOUSEIN TACHIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI ÜLKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Fore kazık ve jet grout zemin iyileştirme yöntemlerinin son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu yöntemlerle zeminlerde meydana gelen oturmalar azaltılmış ve taşıma kapasiteleri arttırılmıştır. Bu tez çalışmasında jet grout ve fore kazık yöntemleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve anlatılmıştır. Araştırma kapsamında Samsun ili Terme ilçesi Akçay köyü yakınlarında yapılan Kombine Doğalgaz Çevrim Santrali inşaatında zeminde açılan sondaj kuyularından alınan numuneler incelenmiş olup zeminin fiziksel özellikleri ile ilgili bilgiler elde edinilmiştir. Bu bilgiler kullanılarak binalarının temel zemini jet grout ve fore kazık yöntemleri ile ıslah edilmiştir. İyileştirilmesi yapılan zeminde, imal edilen kazıkların kontrolü amacıyla kolon süreklilik ve kolon yükleme deneyleri yapılmış, ayrıca kolonlardan alınan karot numuneleri üzerinde de tek eksenli basınç deneyleri uygulanmıştır. Bunun sonucunda Samsun Terme Kombine Doğalgaz Çevrim Santrali inşaatında yapılan zemin iyileştirmesinin başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Soil improvement methods with piles and jet grout has become widespread in recent years. With these methods the settlements which occurs on the soil has been decreased and the bearing capacity has been increased. In this study the methods of jet grout and piles are described and examined. In the scope of this research, samples which were taken from boreholes were analyzed and gave us some physical information about the soil which has been obtained at the construction site of a Combined Cycle Power Plant near the Akçay village of Terme, town Samsun. According to these informations the soil under foundations has improved with the methods of jet grout and piles. In order to control the construction piles were performed integrity and pile load tests, also core samples were taken from the columns to make uniaxial compression tests. Results from the tests shows us the soil which has been improved at Samsun Terme Combined Cycle Power Plant was successfully demonstrated.