Glukozidaz enziminin çeşitli doğal moleküllerle inhibisyon kinetiğinin incelenmesi
Kinetic analysis of inhibition of glucosidase enzyme by diverse natural compounds
  1. Tez No: 390485
  2. Yazar: AHMET CAN OLCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Enzimler, büyük bir bölümü protein yapısında olan ve canlı bünyesindeki biyokimyasal reaksiyonları katalizleyen makro moleküllerdir. Enzimler reaksiyonların hızlarını artırmalarına ek olarak hücrede metabolik yollar için önemli birçok reaksiyonun hızını düzenlerler. Glikozid hidrolazlar, iki ya da daha fazla sayıdaki karbohidrat veya bir karbohidrat ile karbohidrat olmayan farklı kısımlar arasında bulunan glikozidik bağlarının hidrolizini katalize ederek bir şeker yarı asetali veya yarı ketali ve ilgili serbest aglikonun oluşmasını sağlayan enzimlerdir. Glukozidazların aktivitesi çeşitli biyokimyasal süreçler için temel taşıdır. Bu nedenle glukozidaz aktivitesinin inhibitörlerle değişime uğratılması yoğun ilgi çekmektedir. Yeni glukozidaz inhibitörleri arayışı, bu enzimlerin diyabet, insan immün yetmezlik virüsü enfeksiyonu, metastatik kanser, lizozomal depo hastalığı vb. hastalıkların tedavisindeki potansiyeli dolayısıyla büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında soya (Glycine max L.) bitkisinden elde edilen özütte yer alan β–glukozidaz enziminin aktivitesi üzerine“kuersetin”ve bunun izomerik formu olan“morin hidrat”bileşiklerinin inhibe edici potansiyeli incelenmiştir. Ayrıca amonyum sülfat çöktürmesi yöntemiyle enzimin kısmi saflaştırması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enzymes are macro molecules that the largest part of whom is in protein structure, and catalyse biochemical reactions occuring within organism. In addition to enhancing reaction rate, enymes regulate velocity of several reactions substantial for metabolic pathways within the cell. Glycoside hydrolases are enzymes that catalyze the hydrolysis of the glycosidic linkage of glycosides, leading to the formation of a sugar hemiacetal or hemiketal and the corresponding free aglycon. Activity of glucosidases is crucial for several biochemical processes. Thus, the alteration of glycosidase activity by inhibitors is of great interest. The search for new glucosidase inhibitors is crucially important owing to their therapeutic potential in the treatment of diabetes, human immunodeficiency virus infection, metastatic cancer, lysosomal storage disease etc. In this thesis, inhibitory potential of“quercetin”and its isomeric form“morin hydrate”on the activity of β-glucosidase enzyme, present in the extract of soybean (Glycine max L.) seeds were investigated. Partial purification of enzyme by ammonium sulphate precipitation method, was also performed.