Mardin ili Ömerli ilçesinde yetiştirilen bazı kiraz çeşitlerinin verim, kalite ve soğuklama gereksinimlerinin saptanması
Determination of yield, quality and the chilling requirements of some local cherry cultivars grown in Ömerli/Mardin
  1. Tez No: 390503
  2. Yazar: HERDEM İSKENDEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN B. KÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, Mardin İli Ömerli İlçesinde üretici bahçesinde yer alan 0900-Ziraat, Starks Gold, Erkenci (yerli), Novari (yerli) kiraz çeşitlerinin soğuklama gereksinimleri standart ve soğuk birimi yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca, bu kiraz çeşitlerinin büyüme derece saatleri toplamı (BDST) saptanmış ve ağaçlarda fenolojik ve morfolojik gözlemler ve meyvelerde pomolojik analizler yapılmıştır. İncelenen kiraz çeşitlerinden Erkenci (yerli) ve Starks Gold kiraz çeşitleri 17 Ocak 2014 tarihinde dinlenmeden çıkmışlardır. Bu çeşitlerin soğuklama gereksinimleri 7.2°C'nin altında 807 saat ve soğuk birimi yöntemine göre 376 SB olarak saptanmıştır. Starks Gold, 0900 Ziraat ve Novari (yerli) çeşitleri 27 Ocak 2014 tarihinde dinlenmelerini keserek 7.2°C'nin altında 915 saat ve soğuk birimi yöntemine göre 469 SB soğuklamaya gereksinim duymuşlardır. 2013-2014 döneminde Mardin Ömerli ilçesinde soğuk birimi yöntemine göre 758 birim (SB) ve standart yönteme göre 1411 saat olarak soğuk birikimi olmuştur. Denemeye alınan çeşitler içerisinde Erkenci (yerli) kiraz çeşidi 20 Mayıs tarihinde olgunlaşan en erkenci çeşit olmuştur. Haziranın 10'unda olgun meyve safhasına erişen, 0900-Ziraat ve Starks Gold kiraz çeşitleri en verimli çeşitler olarak bulunmuş olup, ağaç başına sırasıyla 50 kg/ağaç ve 45 kg/ağaç meyve vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at the cherry orchards of a grower in Mardin, Ömerli on 0900-Ziraat, Starks Gold, Erkenci(Local), Novari (Local) cherry cultivars. In this research the chilling requirements of the experimented cherry cultivars were determined by two different methods (standard and chill unit). Also, total GDH, and phenological and morphological observations and pomological analysis were done. Erkenci(Local) and Starks Gold cherry cultivars broke dormancy on 17th January 2014 and their chilling requirements were determined to be 807 hours 7.2°C and 376 chill units. The chilling requirements of 0900-Ziraat and Novari(Local) cherry cultivars broke dormancy on 27th January 2014 and their chilling requirements were found to be 915 hours below7.2°C and 469 chill units. The chilling duration of Mardin-Ömerli area was found to be 1411 hours below 7.2°C and 758 chill units. Erkenci (local) was found to be the earliest ripening cherry cultivar which was ripen on 20th May 2014. 0900-Ziraat and Starks Gold cherry cultivars were the highest yielding cherry cultivars (50 kg/tree and 45 kg/tree, respectively) and ripen on 10th June 2014.